Współpraca gospodarcza oraz perspektywy rozwoju dla polskich przedsiębiorców w państwach afrykańskich – przypadek Senegalu

Ośrodek Debaty Międzynarodowej we Wrocławiu zorganizował spotkanie z Panem Leszkiem Białym, Kierownikiem Zagranicznego Biura Handlowego PAIH w Dakarze. Prowadzącym spotkanie, które odbyło się 18 września 2020 za pomocą platformy Zoom był Louis Mendy, a partnerstwo medialne nad wydarzeniem objęła Redakcja InvestAfrica.pl.

Przedstawiciel PAIH zauważył, iż misją reprezentowanej przez niego instytucji jest zwiększenie napływu bezpośrednich inwestycji zagranicznych do kraju oraz zasięgu i dynamiki umiędzynarodowienia polskich przedsiębiorstw. PAIH działa zarówno w Polsce, jak i poprzez Zagraniczne Biura Handlowe na całym świecie. Polska Agencji Inwestycji i Handlu w Dakarze ma na celu wspierać małe i średnie przedsiębiorców w ekspansji zagranicznej.

Biuro zostało otwarte konkretnie w Senegalu, ponieważ jest to jeden z najważniejszych krajów w AfryceZachodniej. Współpraca pomiędzy Polską i Senegalem mocno się zacieśniła w 2016 roku po podpisaniu umowy o współpracypodczas wizyty obecnego Prezydenta Senegalu, MackySall, w Polsce. Ponadto została również podpisana umowa pomiędzy PAIH, a APIX-SA – senegalskim odpowiednikiem PAIH.

fot. Leszek Biały

Obecnie Biuro PAIH obsługiwane jest przez dwuosobowy zespół, a jego praca polega w dużej mierze na identyfikacji różnych możliwości inwestycyjnych w Senegalu dla polski inwestorów i wspieraniu ich w wykorzystaniu tych możliwości inwestycyjnych. W związku z wsłuchaniem się w potrzeby obsługiwanych przedsiębiorstw senegalski zespół PAIH rozpoczął dystrybucję biuletynu informacyjnego. Publikacja dostępna jest już od dwóch lat i gromadzi ponad cztery tysiące odbiorców z Senegalu oraz szerszego regionu Afryki Zachodniej. Biuletyn informacyjny nie tylko oferuje bezpośredni kontakt pomiędzy odbiorcą a producentem, ale również jest miejscem promocji polskiej kultury.

Przykładem pracy wykonywanej przez Biuro PAIH w Dakarze jest pomoc importerowi w szybkim zamknięciu dokumentacji portowej, czy pomocy przedsiębiorcom w weryfikacji firm. Według Kierownika senegalskiego Biura PAIH Afryka jest bardzo ważnym rynkiem, ponieważ to właśnie na kontynencie ma miejsce szybki wzrost gospodarczy. W tym świetle jasnym jest, iż Afryka powinna być miejscem docelowy wszystkich inwestorów, ale niestety – jeszcze – polscy inwestorzy mało wiedzą o kontynencie. Brak doświadczenia z rynkiem afrykańskim oraz bariera językowa może przyprawiać o zawrót głowy. Właśnie dlatego istnieje Biuro PAIH, które próbuje pomóc polskim inwestorom w wykorzystaniu tej samej szansy, która miała miejsce w Polsce 30 lat temu. Tak jak Polska wtedy, Senegal obecnie potrzebuje doświadczenia oraz know-how, który właśnie my posiadamy. Ponadto Polska i Polacy są rozpoznawani jakosolidny partner w oczach Senegalczyków.

Ta szansa nie będzie trwać wiecznie. Za kilka lat nie będzie już miejsca dla Polaków, ponieważ obecnie inne kraje bardzo intensywnie inwestują na miejscu. Senegal – za pomocą Le coded’investissement – zachęca inwestorów do budowania biznesu w tym właśnie kraju. Jednym z mechanizmów wsparcia jest możliwość uzyskania całkowitego zwolnienia z cła na import wyposażenia fabryki w przypadku inwestycji do 150.000 euro.

Podsumowując, Pan Leszek Biały zauważył, iż na tle innych krajów afrykańskich Senegal jest bardzo atrakcyjnym kierunkiem inwestycyjnym. To dlatego, iż kraj charakteryzuje się stabilna sytuacją ekonomiczną oraz wysokim poziomem bezpieczeństwa.

Redakcja InvestAfrica.pl zachęca Państwa do wykorzystania tej szansy biznesowej we współpracy z senegalskim Biurem Zagranicznym PAIH.


Gratulujemy spotkania oraz dziękujemy za artykuł Louisowi Mendy.

Nagranie z wydarzenia jest dostępne tutaj.

Polecamy również nasz wywiad z Panem Leszkiem Białym dostępny tutaj.