Polski crowdfunding – projekt „LITTLE STUNNING DREAM” w Mozambiku

Rozpoczął się innowacyjny projekt turystyczny na plaży w Mozambiku –  najszybciej rozwijającym się turystycznie kraju w Afryce.

Mikołaj i Mateusz, dwóch Polaków z Warszawy, wystartowało 8go listopada na crowdfunding’owej platformie „Kickstarter” z pomysłem sprzedaży wyjątkowych domków nad Oceanem Indyskim w Mozambiku, w okolicy znanego podróżnikom miasta Tofo. Pomysł zalożycieli opiera się na wykupywaniu pobytu w bungalow’ach na plaży wedle własnych potrzeb i możliwości i celuje w tych, którzy chcieliby spędzić czas wolny z dala od wycieczek i grup wczasowiczów.

Ich projekt, Little Stunning Dream,  to pomysł na wakacyjną niezależność. Wykupując inwestycje o dowolnej wartości między Eur 250 – Eur 10,000 możemy korzystać z dziewiczej plaży w Mozambiku wtedy, kiedy mamy na to ochotę. Rezerwując sześć tygodni w Little Stunning Dream oznacza, że całkowitą ilość dni możemy podzielić dowolnie na przestrzeni pięciu lat z możliwością udostępniania domku komu chcemy.

Turystyczna przyszłość

Tofo, zlokalizowane w pobliżu międzynarodowego lotniska w Inhambane, jak rownie ż Vilanculos trzy godziny drogi na północ, to miasta z już istniejącą infrastrukturą turystyczną. Ten region Afryki od kilkunastu lat przyciąga wielbicieli nurkowania – rafa koralowa w pobliżu tych miast słynie z wyjatkowej ilości fauny i flory – i innych sportów wodnych jak i prawdziwego odpoczynku nad Oceanem Indyjskim.

Mikołaj i Mateusz podkreślają, że Mozambik może niebawem stać śie kolejnym turystycznym „skarbem”, na skalę wybrzeża Kenii i Zanzibaru. Narazie jednak, jest to cichy zakątek raju – do kiedy?

Mozambik to prawie 1500 km przepięknej linii brzegowej, gdzie dochód z turystyki na przełomie ostatnich czterech lat wzrosł dwukrotnie i dziś stoi na poziomie około 6%. W 1970 roku procent międzynarodowych turystów korzystających z lotnisk w Mozambiku względem innych krajów afrykanskich wygladał blado, jedynie 1.5% samolotów z zagranicznymi pasażerami lądowało w Mozambiku. Piętnastoletnia wojna domowa w latach 1977 – 1992 znacząco opoźniła start tego kraju w wyścigu turystycznym, mimo to w tym roku policzono, że udział Mozambiku w przylotach kontynentalnych zwiększył się do 5% i nadal rośnie.

Według danych z Miedzynarodowej Organizacji Turystycznej (MOT) Mozambik jest 15tym najszybciej rozwijającym się turystycznie krajem na świecie, a World Travel & Tourism Council przewiduje, że ten nadmorski kraj znajdzie się w czołówce krajów docelowych za dzięsięć lat.

Ten wzrost to między innymi zasługa dużych rządowych inwestycji w sektor. Prezydent Mozambiku Filipe Nyusi widzi turystykę jako dotychczas niespełniony potencjał i stawia na infrastrukture. W 2018 roku Mozambik po raz pierwszy „otworzył” swoją przestrzeń powietrzną dla międzynarodowych przewoźnikow i jest na etapie negocjacji między innymi z linią Emirates. Cel: zwiększenie konkurencji i zmniejszenie kosztów. Plany MOT sugerują, że kolejne międzynarowe spotkanie afrykańskie, odbędzie śię właśnie w Mozambiku.

Kierunek: wzrost

Little Stunning Dream to także koncept. Założyciele chcą stworzyć nowy rodzaj globalnej turystyki nie opierający się, tak jak dotąd, na zasadach hotelowych, ale na zasadach domowych. Każdy gość odwiedzający Little Stunning Dream jest tak na prawdę członkiem globalnej rodziny, którą Mikolaj i Mateusz pragną docelowo powiększyć tak, aby miała swoje lokum na każdym kontynencie.

Zapewniając prywatność i komfort zakwaterowania na samej plaży, oferując medytację i jogę jak i stawiając na zdrową kuchnie i ekologiczne zasilanie, Little Stunning Dream pragnie odrożnić się od konkurencji. Polacy chcą przyciągnąć turystę nowego kalibru – ludzi z pasją podróży, wolności i niezależności, dla których ważne są szczegóły, nastrój i aura miejsca i ludzi.

Ponadto, plan inwestycji tych młodych przedsiębiorcow obejmuje także społeczność lokalną. Na platformie „Kickstarter” Mikołaj i Mateusz zapewniają, że część zebranych pieniędzy przeznaczona zostanie na pensję nauczycieli angielskiego, którzy szkolić będą młodych ludzi w tym niezbędnym dla turystyki języku. Wspierając regionalne talenty muzyczne i artystyczne Little Stunning Dream to także platforma dla uzdolnionych w dziedzinie sztuki osobowości.

Ten koncept to w końcu biznes, którego celem jest promowanie produktów lokalnych, a którego sukces będzie także sukcesem dojrzewającej w tym kraju turystyki. Wiele wskazuje na to, że Little Stunning Dream może zostać przykładem pozytywnych zmian w sektorze, a co rzadko się zdarza te zmiany – w tak odległym od nas kraju – mają szanse zostać urzeczywistnione przez Polskich przedsiębiorców.

Facebook:

https://www.facebook.com/Little-Stunning-Dream-Lodge-251647026318/

Event Page:

https://www.facebook.com/events/869721990082868/

Kickstarter Link:

https://www.kickstarter.com/projects/1304689613/little-stunning-dream-lodge?ref=discovery&term=little%20stunning%20dream