Mauritius – nowy gracz na rynku inwestycji

Mauritius – małe wyspiarskie państwo na Oceanie Indyjskim, z ogromnym potencjałem gospodarczym. Jest to istny raj na ziemi. Mark Twain mawiał o nim, „najpierw Bóg stworzył Mauritius, a na jego podobieństwo następnie stworzył raj”. Jest to doskonały opis tego przepięknego kraju. Mauritius to raj i przyciąga niczym magnes. Nie tylko zachwycającą przyrodą i doskonałym klimatem, ale również prężnym rozwojem gospodarczym. Mauritius jest krajem o przejrzystej i stabilnej sytuacji gospodarczo – politycznej. Od kilkunastu lat osiąga coraz wyższe wskaźniki ekonomiczne, przy niskim bezrobociu i inflacji, co przekłada się na napływie inwestorów z całego świata. Jest bezpiecznym miejscem do inwestycji.

Obecna koniunktura jest efektem wieloletniej taktyki zarządzania opartej o zasadę wolnego handlu, a także dbałości o środowisko biznesowe i zagranicznych inwestorów. Są to czynniki niezwykle priorytetowe na wyspie i prowadzone na najwyższym poziomie.

Niskie podatki

Obecnie Mauritius cieszy się ogromną popularnością i jest jednym z najczęściej wybieranych pod inwestycje krajów. Za jego urokiem stoją tropikalny klimat, przepiękne plaże, światowej sławy hotele, luksusowe wille i krystalicznie czyste laguny. Ale także duża dynamika gospodarcza i postęp technologiczny oraz system fiskalny. Bradley Hackford – organizacja specjalizująca się w doradztwie dla międzynarodowych inwestorów – w raporcie z 2017 roku umieściła Mauritius na 7 miejscu najbardziej atrakcyjnych pod kątem fiskalnym krajów na świecie. System podatkowy na wyspie jest niezwykle korzystny dla przedsiębiorców szukających dywersyfikacji dla swoich inwestycji. Niskie podatki są kuszącym argumentem dla zagranicznych firm i inwestorów, dzięki czemu na wyspie swoje siedziby ma wiele zagranicznych firm. Prowadzone są również liczne inwestycje. W zależności od rodzaju przychodów, opodatkowanie waha się od 0% (dywidendy generowane za granicą) do maksymalnie 15%. Nie ma podatku od spadków ani od majątku netto.

Rynek dobrobytu

Według przeglądu inwestycyjnego, przeprowadzonego przez New World Wealth, Mauritius jest najbogatszym i najszybciej rozwijającym się krajem na kontynencie afrykańskim. Wyniki badań migracji majątkowych z 2016 r. pokazują, że Mauritius (wraz z Namibią i Botswaną) są trzema najbardziej popularnymi afrykańskimi krajami, do których migrują zamożne osoby z całego świata. Wielu milionerów przeniosło się na wyspę ze względu na przepięknie położone luksusowe nieruchomości. Zapewniły one Mauritiusowi status jednego z pięciu najbardziej atrakcyjnych krajów Afryki. W ciągu ostatnich 10 lat przeprowadziło się tam wielu zamożnych obywateli Afryki Południowej i Francji. Wielu bogatych Europejczyków i obywateli USA kieruje się na Mauritius, by kupić luksusową nieruchomość i / lub założyć firmę. Według raportu AfrAsia Bank Africa Wealth Report z 2017 roku, liczba milionerów dolara amerykańskiego (USDM) na Mauritiusie wzrosła w ciągu ostatnich 10 lat o 230%. Niniejszym Mauritius zajął bezkonkurencyjną 1 pozycję wśród krajów Afryki, pod względem wzrostu liczby osób o wysokiej wartości netto. Stale rosnąca liczba milionerów (o prawie 1000% w ciągu 16 lat) oraz prognozowany wzrost o 130% w ciągu następnej dekady sprawiają, że Mauritius jest jednym z pięciu najszybciej rozwijających się rynków dobrobytu na świecie.

 

Światowe Forum Gospodarcze przedstawia Mauritius jako najbardziej konkurencyjny rynek w Afryce. Obecnie kraj zajmuje 25 miejsce na świecie w tabeli Banku Światowego pod względem łatwości prowadzenia działalności gospodarczej. Jest także jedną z najszybciej rozwijających się gospodarek Afryki.

Średni PKB na mieszkańca wynosi w tym roku ponad 10 000 USD, natomiast inflacja 1,2% i w ciągu najbliższych 2 lat prognozowana jest na maksymalnie 2%.

Nowe możliwości – Inwestowanie w nieruchomości

Zmiany ustawodawcze dotyczące zakupu nieruchomości przez zagranicznych obywateli zmierzają do umocnienia pozycji wyspy, jako niezwykle luksusowego, nowego miejsca na kontynencie afrykańskim.

Szereg profitów związanych z zakupem nieruchomości o wartości powyżej 500 000 USD spowodował doskonały napływ inwestorów zagranicznych. Kuszącą alternatywą dla afrykańskich i europejskich biznesów jest to, że Mauritius nie ma podatku od zysków kapitałowych, dywidend lub podatku od spadków oraz to, że wyróżnia go uniwersalna stawka podatkowa w wysokości 15%.

W 2006 roku uruchomiono pierwsze programy rządowe umożliwiające obcokrajowcom zakup nieruchomości na Mauritiusie. Przyczyniły się one do wzrostu kapitału o ponad 300% w okresie 10 lat. Od końca 2016 roku możliwy jest zakup prywatnie domu czy apartamentu. Przekłada się to na wzrost wartości nabytej nieruchomości. Wśród cudzoziemców największym zainteresowaniem cieszą się prestiżowe wille w większych kompleksach. Zapewniają one pełną infrastrukturę: sklepy, przychodnie zdrowia, restauracje, kluby plażowe, miejsca zabaw dla dzieci, baseny, centra fitness i salony kosmetyczne. Dobry zwrot z inwestycji i gwarantowany zysk (od 3% do nawet 7%), przekłada się na wysoką sprzedaż apartamentów i willi w turystycznych miejscowościach. Warto podkreślić, że kupując nieruchomość – nabywany prawa własności w 100%! Inwestorzy znają zasadę mówiącą, że apartament na Mauritiusie to dobro luksusowe, którego wartość nie spada. Najnowsze prognozy mówią, że w ciągu kolejnej dekady ceny nieruchomości na wyspie wzrosną o około 40%. Mauritius z roku na rok staje się niezwykle ważnym graczem w globalnej grze inwestowania w nieruchomości.


Kochamy Mauritius – jego piękno, ludzi, przyrodę, zapach, owoce, zwierzęta i wodę. Nurkowanie i zachody słońca nad oceanem. Wiemy, że mieszkanie na wyspie zmienia człowieka – daje namiastkę raju. Pomagamy znaleźć nieruchomość, która spełni Twoje wymagania. Wiemy, że taka jest. Szukamy do skutku. Każdy klient jest inny i ma inne oczekiwania. Nasze oferty są przygotowywane tak, aby pasowały do Twoich. Współpracujemy tylko z zaufanymi agencjami i deweloperami na wyspie. Nasze propozycje są sprawdzone i wiarygodne. Pracujemy w języku polskim i angielskim. Mamy biura w Polsce i w Wielkiej Brytanii. Działamy z pasją i pełną dyskrecją.

http://domy-mauritius.pl/