Strefa wolnego handlu coraz bliżej

Strefa Wolnego Handlu w Afryce, która miałaby za zadanie zniesienie granic handlowych oraz ułatwienie życia handlowcom na kontynencie może niedługo stać się rzeczywistością.

Sindiso Ngwenya,  sekretarz generalny Wspólnego  Rynku Afryki Wschodniej i Południowej (COMESA), w skład którego wchodzi 19 krajów, powiedział, że rok 2025 jest realnym terminem wejścia w  życie projektu  Grand Free Trade Area (GFTA) (Wielka Strefa Wolnego Handlu). Ngwenya przemawiał w zeszłym tygodniu w stolicy Kenii Nairobii na temat postępów przy tworzeniu GFTA w Afryce Wschodniej i Południowej.

Comesa
źródło: Wikipedia

Grand Free Trade Area  stworzyłby największy rynek w Afryce o populacji 565 milionów ludzi i wspólnym PKB na poziomie 875 miliardów dolarów. Szacuje się, że w ciągu kilku lat PKB osiągnęłoby poziom biliona dolarów.

Obszar Wolnego Handlu jest częścią ambitniejszego planu stworzenia szerszego panafrykańskiego wspólnego rynku. Dałoby to wiele nowych możliwości dla sektora prywatnego w Afryce oraz pozwoliłoby przyciągnąć więcej bezpośrednich inwestycji zagranicznych (Foreign Direct Investments) tworząc przy okazji wiele nowych miejsc pracy. Sekretarz generalny podkreślił, że głowy państw regionu wspierają pomysł oraz okazały wolę współdziałania w celu osiągnięcia wspólnego sukcesu.

Spotkanie w Nairobi miało głównie na celu podsumowanie dotychczasowych osiągnięć oraz zrewidowanie najbliższych planów dotyczących stworzenia Strefy Wolnego Handlu.

źródło: africareview.com