O Afryce na Europejskim Kongresie Gospodarczym w Katowicach

W dniach 18-20 maja tego roku już po raz ósmy odbył się Europejski Kongres Gospodarczy – wydarzenie, które urosło do rangi jednego z najważniejszych wydarzeń o charakterze gospodarczo-politycznym w naszej części Europy. W tym roku formuła Kongresu poszerzona została o Europejskie Dni Startup’ów, które w liczbie ponad 2.000 wzięły udział w dedykowanym im programie. Wśród ponad 100 paneli, w których ponad 900 panelistów dzieliło się z uczestnikami Kongresu swoją wiedzą i przemyśleniami nie zabrakło tematów, które czytelników InvestAfrica.pl interesują najbardziej – czyli rozmów o szansach i klimacie inwestycyjnym w Afryce z przedstawicielami świata biznesu oraz polityki.

Afryce poświęcone były trzy panele dyskusyjne o następujących tytułach:

1.      Afryka – partner gospodarczy.

2.      Surowce, energetyka, górnictwo.

3.      Rolnictwo – możliwości kooperacji.

W powyższych panelach udział wzięło szerokie grono ekspertów i praktyków składające się między innymi z: Johna Godsona – Prezesa Instytutu Afrykańskiego, Jacka Jankowskiego – Ambasadora RP w Etiopii, Philipa Guchuki – Komisarza Rozwoju Kooperatyw w Ministerstwie Przemysłu, Inwestycji i Handlu w Kenii, Marka Zmysłowskiego – CEO i założyciela HotelOga, Philipa Marmo – Ambasadora Tanzanii w Niemczech, Krzysztofa Domareckiego – Przewodniczącego Rady Nadzorczej Selena FM S.A., Jeana Martina Rakotozafy’ego – Senatora z Nigerii, Roberta Zduńczyka – Prezesa Fundacji Ekonomicznej Polska – Afryka Wschodnia, czy w końcu Karola Zarajczyka – Prezesa Ursus S.A., a całą dyskusję moderował Andrzej Polus – Prezes Polskiego Centrum Studiów Afrykanistycznych.

Europejski Kongres Gospodarczy, fot. M. Ciasnocha
Europejski Kongres Gospodarczy, fot. M. Ciasnocha

Wnioski płynące z dyskusji można podzielić na trzy grupy. Po pierwsze paneliści zgadzali się z tezą, iż Afryka oferuje ogromne możliwości biznesowe. Oczywiście, jak zauważył Marek Zmysłowski w swojej prezentacji adresowanej do uczestników Europejskich Dni Startup’ów, Afryka składa się z 54 różnych państw, które często charakteryzują większe różnice wewnętrze niż poszczególne państwa europejskie i bez świadomości tego zróżnicowania nie ma mowy o sukcesie w rozwoju współpracy z rynkami afrykańskimi. Konsensus wśród panelistów znalazła również teza, iż Afryka potrzebuje nie po prostu inwestorów, ale mądrych inwestorów, którzy chcą rozwijać długofalowe relacje biznesowe z kontynentem. Zdaniem panelistów wszystkie inne modele biznesowe nastawione na szybki zysk są skazane na porażkę. To powiedziawszy, John Godson, podkreślił, iż Afryka nie jest „kontynentem specjalnej troski” i apelował, aby nie postrzegać ewentualnych działań biznesowych w Afryce jako działań charytatywnych. W zamian zachęcał On do rozwoju relacji biznesowych z kontynentem w modelu długofalowego zaangażowania, które jest obopólnie korzystne.

Następną grupą tematów dyskusyjnych były tak zwane tematy problematyczne. Afrykańscy goście Kongresu podzielili się z uczestnikami wiedzą na temat praktyk, które mogą wydawać się Europejczykom niezrozumiałe i w efekcie wpłynąć na sukces ich relacji z Afrykańskimi biznesmenami. Poruszony został również problem praworządności, która nie we wszystkich krajach afrykańskich jest respektowana i w sposób oczywisty jest aktualnym problemem zagranicznych inwestorów. Ostatnim problemem zidentyfikowanym przez polskich uczestników panelu jest wciąż niewystarczająco rozwinięta sieć polskich placówek dyplomatycznych na terenach Afryki Subsaharyjskiej. Dlatego Karol Zarajczyk w swych wypowiedziach na Kongresie apelował do władz RP o dalszy rozwój i wsparcie polskiej dyplomacji ekonomicznej w tym rejonie świata.

Przykład merytorycznej i wartościowej dyskusji na temat Afryki w czasie Europejskiego Kongresu Ekonomicznego w Katowicach oraz ogromna otwartość ich uczestników w nawiązywaniu nowych kontaktów potwierdza tezę, iż sieć wsparcia polskich inwestorów chcących poszerzać swoje afrykańskie horyzonty jest silna i bardzo otwarta. Polscy ambasadorzy w Afryce Subsaharyjskiej zbierają pochwały za Ich syzyfową pracę. Afrykańscy goście Kongresu chwalą obecnych partnerów biznesowych z Polski, Ich zrozumienie realiów afrykańskich, a także długofalowe podejście biznesowe. W końcu możliwości wymiany doświadczeń, zdobywania wiedzy i nawiązywania kontaktów dla wszystkich ciekawych inwestycji w przyszłość – czyli inwestycji w Afrykę – jest wiele. Europejski Kongres Gospodarczy był tego najlepszym przykładem. A my już teraz zapraszamy Państwa do aktywnego udziału w tym procesie poprzez udział w Forum Polsko Afrykańskim organizowanym przez Instytut Afrykański w Warszawie 31ego maja tego roku. Do zobaczenia!

O autorze:

Mateusz Ciasnocha – aspirujący doradca oraz kontrybutor w rozwoju (afrykańskiej) branży rolnej. Posiada szerokie doświadczenie pracy w międzynarodowym środowisku, skonsolidowane dzięki nauce Administracji Biznesu w Londynie, Dubaju, San Franciso i Szanghaju w Hult International Business School. Więcej o Mateuszu tutaj: https://www.linkedin.com/in/mateuszciasnocha

Mateusz z największą przyjemnością zagłębi się w plany potencjalnej współpracy, lub podzieli się z Tobą swą wiedzą i doświadczeniem. Jest dostępny telefonicznie: +48-692-477-747 oraz mailowo: mciasnocha@wp.pl Do usłyszenia!