InvestAfrica.pl na PolAfro – jednym z najważniejszych wydarzeń promujących współpracę Polsko-Afrykańską nad Wisłą

Ostatniego dnia maja 2016 roku w Warszawie odbyło się czwarte Polsko-Afrykańskie Forum Ekonomiczne PolAfro. Wydarzeniu, które już na dobre zagościło w kalendarzach wszystkich inwestorów zainteresowanych Afrykańskimi rynkami, towarzyszyła Uroczystość Dnia Polsko-Afrykańskiego oraz wręczenie statuetek „Przyjaciel Afryki” w czterech kategoriach. Organizatorem tych wydarzeń był Instytut Afrykański na czele z jego założycielem – John’em Godson’em, którego kontrybucja w krzewieniu współpracy Polsko-Afrykańskiej i Afrykańsko-Polskiej urosła już do legendarnych rozmiarów.

Forum rozpoczęło się od przemówień wstępnych – na początku głos zabrał John Godson, którego wprowadzenie nadało ton dalszej dyskusji. Twórca Instytutu Afrykańskiego zauważył, iż Afryka ma złą prasę – mówi się o Niej najczęściej w świetle negatywnym, a rzadko w świetle pozytywnym. Były poseł zauważył, że z makroekonomicznego punktu widzenia jest to kontynent ogromnego potencjału i rynku. Na uzasadnienie tej tezy powołał się na statystyki, które prognozują, iż liczba ludzi żyjących na kontynencie wzrośnie z 1,1mld obecnie do 2mld za 23 lata. Padło również stwierdzenie, że Afryka to dziewiczy kontynent, który potrzebuje wszystkiego. John Godson przeszedł do drugiej części swój wypowiedzi zadając pytanie retoryczne: „Dlaczego Polska?” Odpowiedzią na to pytanie jest podobieństwo mentalności Narodu Polskiego i Narodów Afrykańskich oraz chęć współpracy ze strony afrykańskiej, jak i polskiej. Niemniej jednak, współpraca nie zawsze jest usłana różami. Brak umów podwójnego podatkowania pomiędzy Polską, a wieloma Afrykańskim Państwami, czy ciągle słabo rozwinięta sieć polskich placówek dyplomatycznych na kontynencie Afrykańskim, jak również brak wyraźnej chęci Polski w przystąpieniu do African Development Bank, czy brak wiedzy i kompetencji międzykulturowych wymieniane były jakie czynniki hamujące współpracę. Prezes Godson zakończył swoje wstąpienie tezą, którą powtarza jak mantra: „Afryka nie potrzebuje pomocy, Afryka potrzebuje partnerstwa.”

W dalszych przemówieniach otwierających wydarzenie Joanna Wronecka, Wiceminister Spraw Zagranicznych RP, podkreśliła, iż Rząd Polski cieszy się z sukcesów współpracy Polsko-Afrykańskiej, a także ma świadomość istnienia obszarów, które należy poprawić, aby polski biznes łatwiej odnosił sukcesy w Afryce. Jako przykład Pani Minister podzieliła się planami otwarcia polskiej placówki dyplomatycznej w Senegalu jeszcze w tym roku. Następnie HRM Emir of Keffi zachęcił uczestników Forum do biznesowej aktywności na kontynencie afrykańskim w następujących słowach: Chiny i Indie odkryły już Afrykę – Wy nie spóźnijcie się, aby wykorzystać wspaniałe warunki, jakie oferuje ten kontynent. Jednocześnie Jego Wysokość podkreślił, iż to branża rolna jest w największej potrzebie i jednocześnie oferuje największe szanse inwestycyjne. Na zakończenie Marcin Krzyśko, przedstawiciel OrCal – partnera strategicznego wydarzenia – powiedział, iż z jego doświadczenia Afryka potrzebuje dwóch rzeczy: technologii i partnerów – nawiązują co słów John’a Godson’a. Przedstawiciel OrCal zakończył słowami: „możemy tam zrobić wiele dobrego.”

PolAfro, fot. M. Ciasnocha
PolAfro, fot. M. Ciasnocha

Następnie uczestnicy Polsko-Afrykańskiego Forum Ekonomicznego wysłuchali pięciu paneli. Uczestnicy pierwszego panelu, na temat klimatu inwestycyjnego w Polsce i w Afryce, zwracali uwagę na znaczenie relacji rodzinnych w relacjach biznesowych Afrykanów. Również zauważono, iż arogancja nie popłaca, a do odniesienia sukcesu na kontynencie Afrykańskim potrzebna jest ogromna cierpliwość. Jak powiedział Sławomir Majman – Prezes Polskiej Agencji Informacji i Inwestycji Zagranicznych – częste są przypadki, iż dopiero po trzech latach od misji handlowej do Afryki nawiązane kontakty zaczynają przynosić konkretne rozmowy o biznesie. Jak zauważył Samuel Jimba – były Ambasador Nigerii – oczywistym jest, że znajdą się ludzie, który będą oferować potencjalnym inwestorom szybkie pieniądze, ale tego należy się strzec – nie ma czegoś takiego jak szybkie pieniądze bez zbudowania relacji z afrykańskimi partnerami. Przedstawiciele biznesu uczestniczący w panelu polecieli uczestnikom opieranie się na oficjalnych instytucjach do tego powołanych w celu budowania relacji z potencjalnymi partnerami biznesowymi. Również zaadresowano temat rzekomo skomplikowanego prawa w krajach afrykańskich – jak powiedział jeden z panelistów – jeżeli ktoś miał styczność z polskim prawem, prawo afrykańskie nie będzie dla niego problemem. Afrykańscy uczestnicy panelu zauważyli, iż teraz jest wyjątkowo sprzyjający czas, aby inwestować w Afryce – wszystko dlatego, iż import się nie opłaca, a co za tym idzie jest to bodziec, aby dokonywać bezpośrednich inwestycji zagranicznych w krajach afrykańskich, a takie właśnie działania są wspierane przez rządy afrykańskie. Na zakończenie panelu John Godson zauważył, iż dyskusja toczyła się tylko w kontekście polskich inwestycji w Afryce, a pominięty został aspekt inwestycji afrykańskich w Polsce i wyraził nadzieję, że temat ten zostanie poruszony w trakcie następnego Forum.

W późniejszym panelu na temat finansowania inwestycji w Afryce przedstawicielka BGK (Banku Gospodarstwa Krajowego) – Elżbieta Bugalska – zachęciła inwestorów myślących o ekspansji do Afryki do skorzystania z pomocy, którą oferuje reprezentowana przez Nią instytucja. Ponadto przedstawicielka PARP (Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości) – Małgorzata Pałysa – podniosła apel do wszystkich uczestników, aby zainteresowali się możliwościami biznesowymi, które oferują kontrakty instytucji międzynarodowych, takich jak: Organizacji Narodów Zjednoczonych, czy Banku Światowego. Przedstawicielka PARP’u zauważyła, iż wiele z firm, które właśnie tak weszły na rynek afrykański odnosi dzisiaj duże sukcesu. Wszystko dlatego, ponieważ często wspomniane kontrakty są bardzo duże i wymagają stworzenia konsorcjów wielu firm, aby zaspokoić potrzeby kontaktu. To prowadzi do przyspieszonej nauki, a także minimalizacji ryzyka operacyjnego. Finalnie, naturą wspominanych kontaktów jest często pomoc humanitarna, co sprawa, iż biurokracja takich kontaktów jest ograniczona do minimum, co oczywiście jest ważne dla przedsiębiorców.

Rolnictwo jest tak zwanym gorącym tematem wśród inwestorów myślących o Afryce, tak więc nie mogło zabraknąć tego tematu wśród paneli na Forum. Poseł Godson uczestniczący w panelu zauważył, iż mówiąc o zapewnieniu żywności dla 2mld ludzi nie możemy myśleć tylko z perspektywy rolnictwa, ale z perspektywy bezpieczeństwa. Ponadto wiele z Państw Afrykańskich, które do tej pory bazowały na dochodach z ropy naftowej jest zmuszonych szukać dywersyfikacji dochodów w związku z niską światową ceną tego surowca. To w naturalny sposób stwarza dobre warunki do rozwoju branży i w konsekwencji dla zagranicznych inwestorów. Uczestnicy panelu próbowali zastanowić się nad pytaniem: skoro z makroekonomicznego punktu widzenia jest super to dlaczego świat realny ta daleko odbiega od rzeczywistości? Według Michała Lachowicza – Prezesa ApPolonia – kluczem do odpowiedzi na to pytanie jest konieczność współpracy i chęci zmienia rzeczywistości. Współpraca jest tym co rozwiąże problemy Afryki – powiedział Prezes ApPolonia.

Dzień pełen wrażeń z biznesowego punktu widzenia uświetniła uroczystość Dnia Polsko-Afrykańskiego, której punktem kulminacyjnym było wręczenie statuetek „Przyjaciel Afryki.” Nagroda, której nazwa mówi sama za siebie za co jest przyznawana, wręczana była w czterech kategoriach:

  1. Biznes/Przedsiębiorca.
  2. Polityka/Urzędnik.
  3. NGO/Społecznik.
  4. Osobowość.

Laureatem w kategorii Biznes/Przedsiębiorca został Karol Zarajczyk Prezes Ursus SA – producenta maszyn rolniczych, który odnosi spektakularne sukcesu na rynkach afrykańskich i w znaczący sposób przyczynia się do zmieniana oblicza afrykańskiego rolnictwa. Laureatem w kategorii Polityka/Urzędnik zastała Joanna Wronecka obecnie Wiceminister Spraw Zagranicznych RP – za Jej ogromną kontrybucję w rozwoju relacji Polsko-Afrykańskich. Laureatem w kategorii NGO/Społecznik została Monika Kaczmarzyk społecznik z Ghany – za Jej heroiczną i mozolną pracę w zmienianiu oblicza Ghany. Finalnie, laureatem w kategorii Osobowość został Wojciech Kuśpik Prezes PTWP i inicjator Europejskiego Kongresu Gospodarczego w Katowicach – obecnie największego wydarzenia gospodarczo-politycznego w tej części Europy – za Jego wkład w budowę relacji biznesowych pomiędzy Polską i Afryką. Na temat każdej z nagrodzonych osób można napisać nie jeden, lecz wiele artykułów. Redakcja InvestAfrica.pl serdecznie gratuluje każdemu z nagrodzonych tytułu „Przyjaciela Afryki”, a naszych czytelników serdecznie zaprasza do zgłębienia osiągnięć laureatów i inspiracji z nich płynących. Po wyłonieniu laureatów uczestnicy Polsko-Afrykańskiego Forum Ekonomicznego rozkoszowali się wybornym jedzeniem na styl afrykański oraz dźwiękami Afrykańskiej muzyki w wykonaniu zespołu City Bum Bum z Łodzi.

Na zakończenie relacji z Polsko-Afrykańskiego Forum Ekonomicznego PolAfro oraz Dnia Polsko-Afrykańskiego organizowanych przez Instytut Afrykański chcemy przytoczyć słowa założyciela Instytutu, John’a Godson’a: „Afryka nie potrzebuje pomocy, Afryka potrzebuje partnerstwa.” Redakcja InvestAfrica.pl podpisuje się pod tym apelem i zachęca wszystkich Naszych Czytelników do przełożenia tego apelu na realną kontrybucję do rozwoju relacji Polsko-Afrykańskich, a w konsekwencji reprezentowanych przez Państwa przedsiębiorstw.

O autorze:

Mateusz Ciasnocha – aspirujący doradca oraz kontrybutor w rozwoju (afrykańskiej) branży rolnej. Posiada szerokie doświadczenie pracy w międzynarodowym środowisku, skonsolidowane dzięki nauce Administracji Biznesu w Londynie, Dubaju, San Franciso i Szanghaju w Hult International Business School. Więcej o Mateuszu tutaj: https://www.linkedin.com/in/mateuszciasnocha

Mateusz z największą przyjemnością zagłębi się w plany potencjalnej współpracy, lub podzieli się z Tobą swą wiedzą i doświadczeniem. Jest dostępny telefonicznie: +48-692-477-747 oraz mailowo: mciasnocha@wp.pl Do usłyszenia!