Co wspólnego ma Londyn i Dubaj z Afryką? Podsumowanie ostatnich wyjazdów InvestAfrica.pl

Początkowymi planami Redakcji InvestAfrica.pl było opublikowanie kilku bogatych artykułów z naszych niedawnych wizyt na LSE Africa Summit 2017 w Londynie, the Annual Investment Meeting 2017 i AgraME 2017 w Dubaju oraz LBS Africa Business Summit 2017 w Londynie. Niestety jeden z naszych redaktorów został okradziony w czasie jednej z jego licznych podróży i w związku z tym większość wspomnianych artykułów również została ukradziona. Niemniej jednak, za pośrednictwem tego łączonego artykułu chcielibyśmy podzielić się z Państwem kluczowymi wnioskami, które wyciągnęliśmy z naszych wizyt w Londynie i Zjednoczonych Emiratach Arabskich.

 LSE Africa Summit 2017

 LSE Africa Summit odbył się w dniach 31 marca – 1 kwietnia tego roku. Zapraszamy Państwa do zapoznania się z naszym pierwszym artykułem z tego wydarzenia dostępnym tutaj. Ponadto relacja wideo z wydarzenia dostępna jest pod tym linkiem.

Tematy, które poruszone zostały w czasie tego wydarzenia, a o których jeszcze nie pisaliśmy to przede wszystkim handel oraz edukacja. Prelegenci oraz rozmowy w kuluarach nie pozostawiły żadnych wątpliwości – edukacja w Afryce (szczególnie edukacja zawodowa) jest w opłakanym stanie, co oferuje nie tylko ogromną szansę biznesową, lecz również świadomość, iż bez rozwoju systemu edukacji na Kontynencie nie ma on przed sobą świetlanej przyszłości. Oczywiście istnieje już cała rzesza fantastycznych projektów edukacyjnych, które zmieniają oblicze edukacji w Afryce – jak na przykład the African Leadership Academy – lecz jeszcze jest bardzo, bardzo dużo do zrobienia w tej dziedzinie.

Jak zauważył jeden z panelistów LSE Africa Summit 2017 układ sił na świecie ulega zmianie. W związku z tym Afrykańskie państwa również powinny podejmować działania mające na celu ich nowe pozycjonowanie na mapie światowych bloków handlowych. Było naszą radością słyszeć w Londynie, iż bardzo dużo dzieje się w tym temacie na Kontynencie. Po pierwsze, regionalne bloki handlowe jak na przykład: ECOWAS  – Ekonomiczna Wspólnota Państw Afryki Zachodniej – nadają tempo rozwojowi regionalnemu, a wszystkie zainteresowane strony bardzo ciepło mówią na temat działań podejmowanych przez tego rodzaju instytucje. Po drugie, ogromne nadzieje pokłada się w trwających właśnie rozmowach na temat utworzenia TFTA  – Trójstronnej Strefy Wolnego Handlu, która powstanie dzięki połączeniu trzech regionalnych bloków handlowych: COMESA, EAC oraz SADC – oraz CFTA – Kontynentalnej Strefy Wolnego Handlu – której kibicuje Unia Afrykańska. Po trzecie, zauważamy zalążki bardzo realnej i fundamentalnej zmiany w polityce Niemiec (i mamy nadzieję, iż również całej EU w tym Polski) w stosunku do Afryki. To dlatego, iż Niemcy rozmawiają na temat wprowadzenia w życie Nowego Planu Marshalla dla Afryki, który w naszej opinii fundamentalnie zmieni relacje Afrykańsko-Europejskie.

 Ostatni wniosek jaki płynie z LSE Africa Summit 2017 to konieczność mobilizacji wewnętrznych oszczędności, które potem mogą (i powinny) zostać zaangażowane do finansowania inwestycji w rozwój poszczególnych gospodarek. Jak powiedział jeden z panelistów: bez oszczędności wewnętrznych nie możemy nawet marzyć o zrównoważonym i długofalowym rozwoju.

Dubaj

Naszą wizytą w Dubaju rozpoczęliśmy od uczestnictwa w the Annual Investment Meeting 2017, które odbyło się w dniach 2-4 kwietnia tego roku. Wydarzenie to zgromadziło ogromną ilość biznesmenów szukających pieniędzy u śpiących na petrodolarach Arabów. Oczywiście wśród wystawców i uczestników nie zabrakło przedstawicieli Afryki, który przede wszystkim szukali środków na inwestycje w branże rolną oraz… wydobycie ropy naftowej. Najciekawszym wnioskiem, który wyciągnęliśmy na temat relacji Afryki z resztą świata w czasie uczestnictwa w the Annual Investment Meeting jest fakt, iż Afrykańczycy bardzo mocno zastanawiają się jak zaangażować diasporę w rozwój Kontynentu – czy to poprzez zachęcanie diaspory do powrotu, czy poprzez zachęcanie jej do finansowania projektów na Kontynencie. Jeden z wystawców, z którym rozmawialiśmy zauważył, iż bardzo często zdarza się, iż ktoś zbierze pieniądze od diaspory, a potem ślad po nim zagina i nie ma ani pieniędzy, aby rozwoju Afryki. Dlatego rozwój legalnych modeli biznesowych, które połączą diasporę z Kontynentem jest obecnie bardzo ważnym tematem rozmów.

W czasie naszego pobytu w Zjednoczonych Emiratach Arabskich odwiedziliśmy również Dubai Sustainable City oraz Masdar City położone nieopodal Abu Dhabi. O ile pierwszy projekt jest po prostu osiedlem mieszkaniowym przeznaczonym dla ludzi, którym na sercu leży dobro środowiska, a przez to są oni wstanie zapłacić więcej za apartament to Masdar City jest naprawdę rewolucyjnym przedsięwzięciem. Po pierwsze, założyciele Masdar City chcą osiągnąć pełną neutralność emisji dwutlenku węgla przez miasto. Po drugie, miasto gości jednostkę naukową, która pracuje na ulepszaniem technologii, które zapewnią światu niezależność od konwencjonalnych źródeł energii. Po trzecie, Masdar zarządza również funduszem inwestycyjnym, który inwestuje ogromne pieniądze w budowę elektrowni wiatrowych, czy słonecznych – również w Afryce (szczególnie Afryce Północnej). Najważniejszym wnioskiem wyciągniętym z odwiedzin w tych obu miejscach jest fakt, iż woda i dostęp do niej będą największymi tematami w dyskusjach międzynarodowych w obecnym wieku. Co do tego niestety nie mamy wątpliwości.

Wizytę w Dubaju zakończyliśmy uczestnictwem w AgraME – jednych z największych targach rolnych, rybnych i weterynaryjnych na Bliskim Wschodzie – które odbyły się w dniach 10-12 kwietnia tego roku. Stoiska jak i dyskusje, w których uczestniczyliśmy po raz kolejny nie pozostawiły znaku zapytania: inwestorzy w branży rolnej inwestują nie w rolnictwo, ale w dostęp do wody. Już teraz myślą oni nie o tym czy ziemia jest żyzna, lecz czy za 30/40 lat będzie miała dostęp do bezpiecznego źródła nawadniania?

Uczestnictwo w AgraME pozwoliło naszej Redakcji nawiązać kontakt z trzema bardzo ciekawymi instytucjami. Po pierwsze, z International Centre for BioSaline Agriculture z Dubaju. Zadaniem Centrum jest praca nad modelami rolnictwa, które oszczędza wodę oraz odpowiedzenie na pytanie: Jak uprawiać pustynię? Po drugie, z NIRSAL – the Nigerian Incentive-Based Risk Sharing System for Agricultural Lending. NIRSAL jest instytucją powołaną przez Rząd Nigerii w celu zachęcania zagranicznych inwestorów do inwestycji w Nigeryjskie rolnictwo poprzez dzielenie z nimi części ryzyka inwestycyjnego. Po trzecie, z the Arab Authority for Agricultural Investment and Development. Organizacja ta złożona jest z 21 Państw Arabskich, a jej celem jest zapewnienie jej członkom niezależności od importu w podstawowych produktach żywnościowych. Jeżeli chcielibyście Państwo współpracować z którąkolwiek z powyższych instytucji to serdecznie zapraszamy do kontaktu z Redakcją InvestAfrica.pl.

 LBS Africa Business Summit 2017

LBS Africa Business Summit 2017 odbył się 22 kwietnia tego roku w Londynie. Program wydarzenia był niezwykle bogaty, a poziomem zaproszonych gości nie powstydziłaby się profesjonalnie zorganizowana konferencja na temat Afryki najwyższych lotów.

Wśród gości były osoby, o których pisaliśmy na łamach InvestAfrica.pl wcześniej, jak na przykład Isabel dos Santos – najbogatsza Afrykanka, której przemówienie nie różniło się bardzo od tego co słyszeliśmy na LSE Africa Summit 2017 kilka tygodni wcześniej. Segun Agbaje – CEO GTBank – w sesji pytań i odpowiedzi musiał odeprzeć zarzuty, iż Jego bank nie wspomaga gospodarki nie chcąc pożyczać pieniędzy poniżej stopy referencyjnej Banku Centralnego Nigerii. Na tego typu zarzuty Segun odpowiedział: „Nie jesteśmy organizacją charytatywną. Po prostu nie mogę pożyczać pieniędzy poniżej stopy, którą ustala mój Bank Centralny, bo będę na siebie brał ryzyko, za które nie zostanę wynagrodzony, a co na 100% rozzłości moich akcjonariuszy.” Jay Irleand – Prezydent GE Africa – prezentował bardzo amerykańskie podejście do problemów Kontynentu mówiąc: „Biznes jest dobry. Afryka musi otworzyć się na robienie biznesu z resztą świata, a poprzez uczestniczenie w globalnych łańcuchach wartości może grać ważną rolę w światowej gospodarce.”

W LBS Africa Business Summit 2017 uczestniczył również Bob Collymore – CEO Safaricom Limited. Jako przedstawiciel firmy, której nazwa odmieniana jest przez wszystkie przypadki w związku z ogromnym sukcesem dziecka Safaricom Limited – systemu płatności mobilnych M-Pesa, który w tym roku obchodzi dziesięciolecie działalności – prezentacja Bob’a była długo wyczekiwana. Najciekawszy punkt, który przedstawił Bob to fakt, iż nie powinniśmy myśleć o M-Pesie jak o usłudze bankowej, lecz jak o mobilnym pieniądzu. W związku z taką definicją M-Pesy oczywiste jest, iż system nie konkuruje z bankami jak wiele osób myśli, lecz wręcz przeciwnie: jest kompatybilny z systemem bankowym. Tą właśnie wiadomość Bob chciał przekazać uczestnikom LBS Africa Business Summit 2017.

Chcielibyśmy również podzielić się z Państwem naszymi wnioskami z panelu na temat energetyki, który otworzył nam oczy na pewne sprawy. Oczywiście w panelu uczestniczyli przedstawiciele energetyki rozproszonej. Ten model reprezentowała firma Ignite Solar, która produkuje małe moduły solarne przeznaczone dla gospodarstw domowych, które nie mają dostępu do prądu. Niemniej jednak, dyskusja zeszła na temat mixu energetycznego Afryki i pytania, dlaczego nie rozwijamy energetyki bazującej na tradycyjnych źródłach energii takich jak węgiel? Ku naszemu zdziwieniu prelegenci również dziwili się dlaczego państwa Afrykańskie nie rozwijają tych gałęzi energetyki, a powodem zidentyfikowanego stanu rzeczy jest brak finansowania dla tych „brudnych” rozwiązań. Tutaj pojawia się nasz wniosek: Polska jest historycznie i techniczne mocna w energetyce opartej na węglu. Dlaczego więc nie myślimy o tym jak w ustrukturyzowany sposób wyeksportować nasze umiejętności w tym zakresie do Afryki? Być może możemy stworzyć dla siebie fantastyczną niszę w branży energetycznej w Afryce?

Podsumowując, prosimy Państwa o uwagę, ponieważ jak boleśnie przekonaliśmy się na własnej skórze kradzieże naprawdę mają miejsce. Mamy również szczerą nadzieję, iż nasze wnioski płynące z uczestnictwa w LSE Africa Summit 2017, LBS Africa Business Summit 2017, the Annual Investment Meeting 2017 oraz AgraME 2017 dają Państwu nową perspektywę na zrozumienie Kontynentu Afrykańskiego oraz robienie z/w Nim biznesu. Oczywiście serdecznie zachęcamy Państwa do kontaktu z Redakcją InvestAfrica.pl jeżeli chcielibyście Państwo uzyskać więcej informacji na temat projektów, instytucji, czy wniosków przedstawionych w tym artykule.


O autorze:

Mateusz Ciasnocha – jak sam mówi – jego życiową misją jest: „uwolnienie potencjału, który w przeciwnym razie nie byłby uwolniony.” Afryka jest jedną z czterech wielkich pasji Mateusza obok: rolnictwa, innowacji & przedsiębiorczości oraz religii. W swej skromnej karierze Mateusz jako student, konsultant, lub dziennikarz odwiedził sześć kontynentów. Obecnie pochłonięty badaniem Bezpośrednich Inwestycji Zagranicznych w Afrykańską branżę rolną w ramach studiów na Hult International Business School, nauką zarządzania energią na poziomie magisterskim na ESCP Europe Europe Business School oraz współpracą z John’em Godson’em nad organizacją III Polsko-Afrykańskiego Forum Ekonomicznego, które odbędzie się w Abudży w lutym 2017 roku. Więcej o Mateuszu tutaj: https://www.linkedin.com/in/mateuszciasnocha

Mateusz z największą przyjemnością podzieli się z Tobą swą wiedzą i doświadczeniem. Jest dostępny telefonicznie: +48-692-477-747 oraz mailowo: mateusz.ciasnocha@investafrica.pl Do usłyszenia!