MFW obniża prognozy wzrostu dla Afryki

Międzynarodowy Fundusz Walutowy ostrzegł, że wzrost gospodarczy w Afryce Subsaharyjskiej zwolni do 3% w tym roku głównie w wyniku spadających cen surowców. W swoim ostatnim raporcie na temat Afryki MFW dał wyraźnie do zrozumienia, że rządy poszczególnych krajów muszą wprowadzić pilnie gruntowne reformy, gdyż przedłużające się niekorzystne warunki gospodarcze a także inne niesprzyjające czynniki zewnętrzne niekorzystnie wpłyną na wzrost w najbliższych latach.

Ostatnie 18 miesięcy było trudnym okresem szczególnie dla eksporterów surowców a reakcje władz państwowych nie sięgają wystarczająco daleko, aby móc zapobiec spowolnieniu czy ograniczeniu finansowania projektów inwestycyjnych. To wszystko sprawia, że prognoza wzrostu została zredukowana z 4,3% z października 2015 do 3% dzisiaj. W zeszłym roku wzrost wyniósł 3,4% spadając z poziomu powyżej 5% w latach 2012 i 2013. Prognoza na rok 2017 przewiduje 4%.

źródło: flickr.com/photos/dfid
źródło: flickr.com/photos/dfid

Antoinette Sayeh, dyrektor ds. Afryki w MFW powiedział w wywiadzie dla Financial Times: “Podczas trudności gospodarczych doświadczanych przez kraje afrykańskie obecnie, MFW sugeruje szybką zmianę polityki. Im dłużej dostosowanie do nowych warunków będzie trwało, tym trudniej i boleśniej może to odbić się na funkcjonowaniu gospodarek poszczególnych krajów.”

źródło: ft.com
Wzrost PKB w Afryce Subsaharyjskiej, źródło: ft.com

źródło:ft.com