Afryka największym rynkiem lamp słonecznych

Według raportu Międzynarodowej Korporacji Finansowej (IFC) i Banku Światowego Afryka stanie się największym światowym rynkiem lamp słonecznych do roku 2015.

Obie instytucje zlokalizowane w Waszyngtonie przekazały informacje w Raporcie The Lighting Africa Market Trends 2012 – Przegląd Rynków Energii Pozasieciowej w Afryce.

Według wspomnianego raportu 600 milionów Afrykanów bazuje na drogich źródłach energii takich jak nafta. Przejście na energię słoneczną wzrasta razem ze wzmożoną sprzedażą zainicjowaną programem Lighting Africa Initiative, który sponsorowany jest przez IFC i Bank Światowy.

Rynek wysokiej jakości pozasieciowych produktów oświetleniowych dojrzewa szybciej niż spodziewaliśmy się trzy lata temu. Sprzedaż może osiągnąć 28 milionów lamp solarnych w Afryce do roku 2015, dwa razy więcej niż szacunki z roku 2010.” powiedział Itotia Njagi, manager programu Lighting Africa.

źródło: http://www.flickr.com/photos/26555823@N08
źródło: http://www.flickr.com/photos/26555823@N08

Dodał, że w ramach programu planowane jest pokrycie zapotrzebowania i dostarczenie alternatywnych źródeł energii do 250 milionów ludzi, którzy pozostają bez elektryczności. Wszystko to do roku 2030.

Firmy jak Total, Panasonic i Energizer zainteresowały się już rynkiem pozasieciowej energii. Wskazuje to na fakt, że zaistnienie w tym sektorze rynku komercyjnego jest ekonomicznie uzasadnione.

Większość produktów promowanych przez Lighting Africa używanych jest w rejonach wiejskich z utrudnionym dostępem do elektryczności.

źródło: africareview.com