Unilever zwiększa inwestycje w Kenii

Angielsko-holenderski producent żywności Unilever planuje zainwestować 204 miliony dolarów w  nową fabrykę w Kenii. Decyzję światowego potentata oświadczył CEO Paul Polman podczas spotkania z prezydentem Kenii Uhuru Kenyatta w rezydencji prezydenckiej w Nairobii. Inwestycja ma być wyrazem zwiększającego się zaangażowania firmy w regionie Afryki Wschodniej, wliczając Etiopię i Tanzanię.

Ponadto ma ona dać rezultaty w postaci transferu umiejętności i technologii jak również stworzenia setek miejsc pracy dla mieszkańców Kenii. Prezes Unilever potwierdził, że firma planuje również powiększyć zakres działania już istniejących w Kenii fabryk w rejonie Kericho, około 260 km na zachód od stolicy kraju Nairobii mając na celu zwiększenie przerobu herbaty do 50000 ton rocznie z obecnego poziomu 30000 ton.

Oprócz tego Unilever współpracuje z naukowcami w celu opracowania sposobu na zwiększenie plonów na kenijskich farmach o 40%.

Unilever już teraz kupuje 30% kenijskiej produkcji herbaty.

źródło: http://www.flickr.com/photos/luigi_and_linda
źródło: http://www.flickr.com/photos/luigi_and_linda

Polman udał się do Kenii w celu zrewidowania działalności firmy a także  przeprowadzenia konsultacji z rządem a także przedstawicielami biznesu w celu polepszenia klimatu inwestycyjnego w Kenii.

Obecna moce przerobowe Unilever w Kenii (Kericho) to 8400 hektarów pól herbaty i siedem fabryk produkujących herbatę na rynki światowe.

Prezes Unilever docenił wysiłki rządu Kenii polepszające wydajność zarządzania i organizację handlu w porcie w Mombasie. Dodał, iż właśnie ze względu na dobrą infrastrukturę jego firma postrzega Kenię, oprócz Nigerii i RPA,  jako jeden z trzech głównych punktów w Afryce.

Prezydent Kenii Kenyatta powiedział, że jego rząd jest zobowiązany do usuwania wszelkich barier utrudniających działalność obcych jaki i rodzimych inwestorów. Jest to część kampanii mającej na celu osiągnięcie dwucyfrowego wzrostu gospodarki kraju.

źródło: africareview.com