Komórkowy “boom” w Afryce

Afryka jest najszybciej rosnącym rynkiem telefonii komórkowej na świecie a zarazem drugim co do wielkości, ustępując tylko Azji. Tak wynika z raportu opublikowanego przez światowe stowarzyszenie operatorów komórkowych. Według niego liczba użytkowników w Afryce rosła przez ostatnie 5 lat w tempie 20% rocznie.

Szacuje się, że na kontynencie będzie  ponad 735 milionów użytkowników do końca 2012 roku.

Wysoki odsetek użytkowników spowodowany jest według analityków złej jakości i drogimi połączeniami naziemnymi w Afryce.

Peter Lyons, dyrektor stowarzyszenia zajmujący się Afryką i Bliskim Wschodem, powiedział w BBC, że ilość użytkowników telefonii komórkowej w Afryce osiągnęła poziom 649 milionów w czwartym kwartale 2011 roku.

 

źródło: http://www.flickr.com/photos/whiteafrican

” Te dane kształtują wskaźnik penetracji na poziomie 65%. Znaczy to, że na każde 100 osób, 65 posiada jakąś formę łączności komórkowej”, dodał Lyons w wywiadzie dla BBC.

Raport wykazał także, że 96% użytkowników posiada telefony “na kartę” korzystając głównie z usług głosowych, jednak widoczny jest także stały wzrost przesyłu danych.

Jednym z czynników wzrostu sprzedaży telefonów komórkowych w Kenii w ostatnich latach było zniesienie 16% podatku na zestawy komórkowe w 2009 roku. Ten krok spowodował skokowy wzrost sprzedaży  aż o 200% .