Prezydent Duda w Etiopii – komentarz InvestAfrica.pl dla Polskiego Radia 24

W dniach 7-9 maja prezydent Andrzej Duda przebywał wraz z małżonką z wizytą w Etiopii. Jak sam zauważył najważniejszym aspektem jego wizyty w Addis Abebie było pielęgnowanie oraz rozwijanie stosunków gospodarczych. Jednym z przystanków w napiętym grafiku głowy państwa była montownia ciągników Ursus w Adamie. Podczas tej wizyty para prezydencka miała okazję zobaczyć jak w praktyce realizowany jest rządowy program GoAfrica oraz międzyrządowe porozumienie z roku 2013 pomiędzy Polską a Etiopią, które umożliwiło uruchomienie przez Polskę specjalnej linii kredytowej wspierającej kooperację międzykontynentalną. Wydźwięk gospodarczy miały także spotkania prezydenta Dudy z prezydentem Etiopii Mulatu Teshome Wirtu, a także premierem Hailemariamem Desalegnem, które odbyły się podczas drugiego dnia wizyty. Punktem kulminacyjnym spotkań głów państwa był udział w zamknięciu konferencji “Polska-Etiopia partnerzy gospodarczy”.

Choć oficjalna wizyta miała charakter gospodarczy, nie zabrakło również akcentu politycznego, wyrażonego poprzez spotkanie prezydenta Dudy z przedstawicielami Unii Afrykańskiej, z którymi rozmawiał między innymi na temat poparcia krajów Afryki dla kandydatury Polski na niestałego członka Rady Bezpieczeństwa ONZ na lata 2018-2019. Jako siedziba Unii Afrykańskiej Addis Abeba jest dla Afryki, według polskiego prezydenta, jak Bruksela dla Europy.

Zespół redakcyjny InvestAfrica.pl rezprezentowany przez Mateusza Ciasnochę – eksperta w zakresie bezpośrednich inwestycji zagranicznych w Afryce –  poproszony został przez Polskie Radio 24 o komentarz do wizyty prezydenta w Etiopii. Nasz ekspert wyjaśnił między innymi czym kierują się polskie przedsiębiorstwa szukające kontaktów gospodarczych w Afryce oraz jaki potencjał kryje się tam dla firm znad Wisły. “Każdy kto chce robić biznes w Afryce znajdzie coś dla siebie, jeżeli robi to w sposób mądry. Afryka, w dużym skrócie, jest pełna szans.” – stwierdził redaktor InvestAfrica.pl. Pełny komentarz znaleźć można na stronie Polskiego Radia.