World Economic Forum on Africa

Światowe Forum Ekonomiczne o Afryce (World Economic Forum On Africa), odbyło się w tym roku w Kapsztadzie w Republice Południowej Afryki w dniach 2 do 6 maja 2011. W forum wzięło udział 900 uczestników z ponad 60 krajów.

Stworzyło to ogromną okazję dla biznesu, rządu i społeczeństwa do zbadania możliwości i zagrożeń  przed którymi stoi Afryka w tym przełomowym momencie. Trzema tematycznymi filarami Światowego Forum Ekonomicznego były: Kształtowanie Roli Afryki w Nowej Rzeczywistości, Promowanie Nowych Mistrzów Wzrostu i Rozwój Współpracy dla Przyśpieszenia Rozwoju Kontynentu Afrykańskiego.  “Wybraliśmy te tematy, ponieważ uważamy, że są one bardzo istotne dla wydarzeń, które mają miejsce w Afryce  oraz  dla potencjału rozwojowego i inwestycji międzynarodowych oraz ich skutków dla afrykańskich społeczności”, powiedziała Katherine Tweedie, szefowa Światowego Forum Ekonomicznego.

World Economic Forum on Africa

„Siedem z najszybciej rozwijających się gospodarek na świecie w ciągu najbliższych pięciu lat będzie w Afryce Subsaharyjskiej”, zauważyła pani Tweedie, dodając, że wiele dyskusji poświęconych jest czynnikom, które miały wpływ na przyśpieszenie tego rozwoju.

Wzrost gospodarczy Afryki w ostatnich latach zadziwił wielu ekonomistów. Mimo, że pozostaje najbardziej zacofanym kontynentem,  Afryka stała się bardziej odporna niż przewidywano na skutki światowego kryzysu gospodarczego. Międzynarodowy Fundusz Walutowy (IMF) przewiduje, że wzrost gospodarczy na kontynencie wyniesie 5,3% w roku 2011.

Głowy państw które wzięły udział w forum to między innymi:

Faure Gnassingbé, prezydent Togo

Armando Emilio Guebuza, prezydent Mozambiku

Jakaya Kikwete, prezydent Tanzanii,

Raila Odinga Amolo, premier Kenii

Ali Bongo Ondimba, prezydent Gabonu

Morgan Tsvangirai, premier Zimbabwe

Jacob  Zuma, prezydent Republiki Południowej Afryki.