Dar es Salaam Stock Exchange otwiera się na zagranicznych inwestorów

Tanzania to jedna z najbardziej ekscytujących gospodarek afrykrańskich. Kraj ten poszczycić się może młodą populacją liczącą 50 milionów, co stanowi dużo większy potencjał w porównaniu z leżącą na północy Kenią. Co więcej Tanaznia pochwalić może się długą historią pokoju i stabilizacji politycznej oraz dbałością rządu o dyscyplinę fiskalną. Znajduje się tutaj wiele zasobów naturalnych, do których zaliczyć można złoża gazu używane w kraju jak również będące jednym z towarów eksportowych. Wszystko to zaakcentowane jest dodatkowo rozwijającym się szybko przemysłem przetwórczym. Taka kombinacja pozytywnych czynników i trendów prowadzi do pozytywnych prognóz Afrykańskiego Banku Rozwoju, który przewiduje wzrost na poziomie 7% w tym jak i w następnych trzech latach.

Powyższe dane mogłyby wskazywać na dużą popularność Dar es Salaam Stock Exchange wśród zagranicznych inwestorów. Problem polega na tym, że przez wiele lat rząd ograniczał ich udział w poszczególnych papierach wartościowych do 60%. Powodowane było to niezbyt udaną próbą większego zaangażowania lokalnych inwestorów na rynku kapitałowym.

źródło: www.dse.co.tz
źródło: www.dse.co.tz

Jednakże w zeszłym miesiącu zaakceptowane zostało usunięcie regulacji ograniczających mające na celu ożywienia handlu na DSE. Nowe prawo ma wejść w życie do końca tego roku. Takie posunięcie otwiera drogę do dodatkowych inwestycji w pięć walorów notowanych na giełdzie w Dar es Salaam. Poniżej cztery z nich godne uwagi wytrawnego inwestora:

1. Swissport Tanzania (SWISSPORT)

2. Tanga Cement (SIMBA)

3. Tanzania Breweries (TBL)

4. Tanzania Portland Cement (TWIGA)

źródło: www.investinginafrica.net