Samolot prezydencki odlatuje z Malawi

Joyce Banda, nowy prezydent Malawi, poinformowała że prezydencki samolot i flota 60 limuzyn marki Mercedes będą sprzedane dzięki namowie brytyjskiego ministra jako przykład dla innych afrykańskich przywódców. Pani Banda powiedziała, że  chętnie “uwolni się” się od prezydenckich luksusów, dodając: “Mogę równie dobrze używać linii lotniczych, jestem także  przygotowana do autostopu”. Oznacza to, że 62-letnia szefowa państwa, druga kobieta zajmująca taką zaszczytną pozycję w Afryce, będzie leciała na jubileuszowe uroczystości Królowej Angielskiej w Londynie w ten weekend Brytyjskimi Liniami Lotniczymi.

Andrew Mitchell, brytyjski sekretarz ds. Międzynarodowego Rozwoju (UK International Development Secretary), odwiedzając aktualnie Malawi, wpłacił zastrzyk gotówki w wysokości  33milionów funtów dla rządu pani Joyce Banda. Powiedział, że gest był aprobatą “dla determinacji pani prezydent  usiłującej obalić złe mechanizmy zapoczątkowane  przez poprzednie rządy”.

źródło: http://www.flickr.com/photos/gurg

Joyce Banda zajmowała pozycję wiceprezydenta w rządzie Bingu wa Mutharika, została mianowana prezydentem w kwietniu, po  ataku serca głowy państwa. Roczne koszty eksploatacji samolotu wynosiły £ 220.000. Następnym posunięciem było pozbycie się byłych członków “starej gwardii” w gabinecie i służbach bezpieczeństwa. Pani prezydent przywróciła również starą flagę Malawi i zobowiązała się do zniesienia w Malawi zakazu homoseksualizmu. Słuchała porad Międzynarodowego Funduszu Walutowego  aby zdewaluować walutę Malawi o jedną trzecią. Wywołało to panikę i gwałtowny wzrost cen podstawowych produktów spożywczych i paliwa. Ale jej decyzje przyciągają inwestorów, w tym z Wielkiej Brytanii, UE, Niemiec, Norwegii i Banku Światowego.

Andrew Mitchell powiedział, że Wielka Brytania – największy doradca Malawi, przyśle ekspertów z Banku Narodowego, aby pomóc ustabilizować walutę. Powiedział, że pani Banda otwarta jest na współpracę i poprawę ekonomicznej sytuacji tego bardzo biednego kraju.

“Znaczenie afrykańskiego lidera rezygnującego z samolotu i mercedesów jest symboliczne i ma służyć jako przykład dla innych” powiedział. “Szykujemy kolejne £ 10 milionów dostępnych dla Malawi jako dodatkowe fundusze dla rolnictwa, edukacji i ochrony zdrowia a przede wszystkim  w celu wzmocnienia działania tego bardzo dobrego prezydenta”.

Steve Sharra, wybitny blogger z Malawi, wypowiedział się że działania pani Bandy zostały z radością przyjęte przez rodaków. Dewaluacja waluty była ciężka, ale większość obywateli rozumie powód, dlaczego to musiało się stać. Joyce Banda cieszy się nadzwyczajnym poparciem i zaufaniem ” powiedział. “Wszyscy prezydenci rozpoczynali obiecująco, dlatego  będziemy musieli obserwować zachowanie Pani Prezydent,  zaważy to na decyzji czy zostanie wybrana ponownie, ale dla mnie, najważniejsze  jest to, że konsultuje się przed podjęciem decyzji. Prezydent Mutharika zawsze wprowadzał swoje decyzje “.  Rozrzutność  byłego prezydenta była powodem decyzji Whitehalla do zawieszenia pomocy dla Malawi w ubiegłym roku. W 2010 roku został oskarżony, że wydał 2 miliony funtów z publicznych pieniędzy na budowę nowych dróg, aby podróżować w komfortowych warunkach na swój drugi ślub. W tym samym roku otworzył mauzoleum w stylu Taj Mahal ku pamięci jego zmarłej żony Ethel, którego koszty budowy wyniosły wiele milionów dolarów. Mutharika bronił się po zakupie samolotu że jest to konieczność dla lidera kraju w 2009 roku. “Samolot nie jest mój, należy do narodu”, stwierdził. “Będzie on używany przez  co-najmniej  dziesięciu moich następców.  Więc to jest atut”.