Najwięcej smartfonów przybywa w Afryce

Według dwóch branżowych raportów Afryka Subsaharyjska pozostanie najszybciej na świecie rosnącym rynkiem smartfonów. Oba raporty zostały opublikowane w zeszłym tygodniu, jeden przez Ericsson Mobility a drugi przez GSM Association, organizację operatorów telefonii komórkowej i firm powiązanych.

Według raportu napisanego przez specjalistów z Ericsson Mobility do roku 2019 liczba telefonów komórkowych na świecie ma osiągnąć poziom 9,3 miliarda z czego więcej niż 60% – 5,6 miliarda mają stanowić smartfony. W tym momencie udział smartfonów określa się pomiędzy 25 a 30% ogólnej liczby telefonów komórkowych, jednak stanowią one większość (55%) tego typu urządzeń sprzedanych w trzecim kwartale tego roku.

Do roku 2019 wzrost udziału smartfonów ma pozostać bardzo szybki, na co wpłynąć ma wprowadzenie niskokosztowych aparatów na rynek a także wzrost popytu na dostęp do treści na urządzeniach przenośnych.

źródło: http://www.flickr.com/photos/tabor-roeder
źródło: http://www.flickr.com/photos/tabor-roeder

” Wzrost ilości smartfonów jest fenomenalnym zjawiskiem, które cały czas trwa. Osiągnięcie poziomu miliarda tych urządzeń zajęło więcej niż 5 lat, jednak podwojenie ich ilości zajmie niespełna dwa lata. W okresie od dzisiaj do 2019 roku ilość smartfonów się potroi. Wartym zauważenia jest fakt, iż trend ten stymulowany jest głównie przez konsumenta z Chin a także z innych rynków rozwijających się.” powiedział Douglas Gilstrap – odpowiedzialny za rozwój strategii dla Eriksona.

Dodatkowo, raport przygotowany prze GSMA Association zanotował, iż dzięki szybkiemu rozwojowi telefonii komórkowej do roku 2020 w Afryce stworzonych zostanie 6,6 miliona miejsc pracy.

Specjaliści szacują, iż pomimo dużego wpływu przemysłu telekomunikacyjnego w Afryce Subsaharyjskiej w ostatnich latach już niedługo będziemy świadkami jeszcze większych możliwości rozwojowych. Dane źródłowe wskazują, iż Afryka jest najszybciej rosnącym rynkiem telefonii komórkowej na świecie z rocznym przyrostem liczby unikalnych użytkowników wynoszącym 18%  w ciągu ostatnich pięciu lat.

źródło: africareview.com