Gdzie wędruje kasa, czyli Foreign Direct Investment

FDI – Foreign Direct Investment

Wg raportu World Investment and Political Risk opublikowanego przez Multilateral Investment Guarantee Agency (MIGA), oddział Banku Światowego, w grudniu 2010 roku poziom FDI w Afryce wzrósł do 17%. Jest to bardzo dobra nowina dla Afryki, zwłaszcza że kontynent doświadczył zmniejszenie FDI w sierpniu i we wrześniu. Ta wielka poprawa w wielkości inwestycji w kraje rozwijające się ucieszyła wszystkich, zwłaszcza ze względu na wielki spadek w roku 2009 powiedział zastępca prezydenta MIGA – Izumi Kobayashi. FDI wpływający na wydajność inwestycji może poprawić rozwój ekonomiczny i zmniejszyć biedę.

fdi

W co inwestowano?

Najwięcej inwestycji było w usługi biznesowe, gdzie podpisano 9 umów. Następnym bardzo popularnym sektorem była żywność i wyroby tytoniowe z 8 umowami. Na trzecim miejscu były nieruchomości  i branża turystyczna z 7 inwestycjami w infrastrukturę turystyczną.

Skąd pieniądze wpływają i gdzie są inwestowane?

Rosja jest największym zagranicznym inwestorem w Afryce. Na 2,5 miliarda dolarów opiewa umowa na 25 lat z Libią, najbardziej obleganym inwestycyjnie (oczywiście do niedawna) krajem w Afryce, podpisana w sierpniu i we wrześniu na budowę kopalni żelaza. Inwestycje w Zimbabwe też się powiększają i ten niewielki kraj był na 7 miejscu w Afryce z jedną umową wysokości 300 milionów USD. Poprzedni wielki inwestor – Chiny zmieniły swoją politykę w ostatnim czasie. Tylko pięć projektów wartości  251,1 mln USD powstało w sierpniu i we wrześniu w porównaniu z 8 mld USD w kwietniu i w maju. Inwestycje z Bliskiego Wschodu  z UAE i Arabii Saudyjskiej  są stabilne.

Inwestycje krajów afrykańskich na własnym kontynencie spadły bardzo. Tylko RPA i Nigeria zaczęły 4 projekty na kontynencie w porównaniu z poprzednim okresem gdzie 8 afrykańskich krajów zainwestowało w 19 projektów.