Indie zajmują strategiczne pozycje w Afryce

Indie wzmacniają współpracę handlową z RPA, stając się poważną konkurencją dla Chin w inwestycjach w kluczowe gałęzie przemysłu w Afryce Południowej.

Indie, jako czwarta największa gospodarka światowa, ze średnią klasą społeczną liczącą 400 milionów ludzi (więcej niż cała populacja Stanów Zjednoczonych), stają się coraz większym graczem na arenie światowej i podobnie jak Chiny, ich ważnym celem stała się Afryka.

Chociaż indyjskie przedsiębiorstwa zaznaczyły swoją obecność we wschodniej Afryce dzięki historycznej migracji zarobkowej, kraj w dzisiejszych czasach widzi Republikę Południowej Afryki jako bramę do kontynentu w zakresie dużych inwestycji.

mumbai
źródło: http://www.flickr.com/photos/meanestindian

RPA weszła w skład dialogu z Indiami i Brazylią (IBSA) i przystąpiła do grupy wschodzących gospodarek BRIC (Brazylia, Rosja, Indie i Chiny). Analitycy uważają że dzięki temu współpraca gospodarcza między obu krajami będzie wzrastać.  Podczas wizyty w Bombaju na początku kwietnia tego roku, Wiceminister Handlu i Przemysłu RPA, Elizabeth Thabethe powiedziała że dwustronny handel wyniósł 15 mld dolarów w ubiegłym roku rachunkowym, więcej o 10 mld dolarów od pierwotnych szacunków.

Tata, Reliance i Mahindra & Mahindra są wśród 96 firm indyjskich inwestujących obecnie w Republice Południowej Afryki.  Kilka indyjskich banków przenosi swoje placówki do RPA, z State Bank of India, ICICI Bank i Bank of Baroda już tam działającymi.

W Indiach, w międzyczasie, SABMiller RPA drugi w świecie pod względem wielkości browar stał się drugim największym browarem w Indiach z udziałem 38% na rynku krajowym.

First Rand Group jest pierwszym afrykańskim bankiem z przyznaną licencją na Indie a firmy ubezpieczeniowe z RPA, takie jak Old Mutual i Sanlam są w trakcie organizacji wymaganych pozwoleń.

Republika Południowej Afryki  zaprezentowała swoje możliwości podczas budowy obiektów na Mistrzostwa Świata  w piłce nożnej 2010 i liczy na kontrakty budowlane od rządu indyjskiego gdzie pięcioletni plan przewiduje wydanie 800 miliardów dolarów na infrastrukturę. Firma zajmująca się budową lotnisk (ACSA) wygrała już przetarg na modernizację Chattrapathi Shivaji International Airport w Bombaju i oczekuje na więcej podobnych zleceń.

Abdullah Verachia, dyrektor Frontier Advisory, firmy bazującej w Johannesburgu zajmującej się badaniami i strategią przewiduje nasilenie współpracy pomiędzy Indiami i RPA.”Indie uważają Republikę Południowej Afryki za bramę wjazdową do pozostałych części Afryki” Verachia wyjaśnił.

Szacuje się że w RPA mieszka 1,3 miliona Hindusów, większość czwartej lub piątej generacji,  co może być  wielka zachęta dla indyjskich inwestycji.