Nowe technologie kluczem do utrzymania potęgi RPA

Republika Południowej Afryki szczyci się wieloma wynalazkami powstałymi dzięki inwestycjom w badania naukowe i w nowoczesne zakłady produkcyjne. W wyniku izolacji w czasie apartheidu, zapoczątkował się szybki rozwój lokalnej myśli technicznej trwające do czasów współczesnych. Rząd RPA jest w pełni świadomy że wprowadzanie nowoczesnej technologii jest ważnym czynnikiem stymulującym wzrost gospodarczy kraju.

Poniżej znaleźć można kilka przykładów wynalazków stworzonych w RPA dzięki rozległej wiedzy naukowców i wysokim możliwościom technologicznym.

CAT tomograf – urządzenie wykorzystujące Computerized Axial Tomography – tomografia, w której oprócz ruchu lampy rentgenowskiej występuje również podłużny (osiowy) ruch łoża z pacjentem. Dzięki temu, lampa w każdym momencie prześwietla kolejny fragment, warstwę ciała pacjenta. Podstawy projektu powstały dzięki fizykowi Allanowi Cormackowi, który uważany jest za twórcę pierwszego CAT tomografu razem z Godfrey Hounsfield na Uniwersytecie Tuftus. Za te osiągnięcia zostali laureatami Nagrody Nobla w 1979 roku.

Badania naukowe RPA
autor: http://www.flickr.com/photos/usarmyafrica

Sasol jest pierwszym i największym na świecie zakładem produkującym etylinę z węgla. Dostarcza 40% paliw w Południowej Afryce. W ostatnich latach Sasol jako pierwszy rozpoczął sprzedaż uznanego na całym świecie paliwa syntetycznego. Moim zdaniem, jeśli w czasach Edwarda Gierka w Polsce powstałby podobny zakład, poziom życia byłby dużo wyższy. Polska nie sprzedawałaby obecnie taniego surowca tylko gotowy produkt o  dużo wyższych cenach.

Kamerę Spiderman zbudowano w czasie Mistrzostw Świata w Piłce Nożnej w 2010 roku w RPA. Jest to urządzenie umożliwiające robienia zdjęć każdemu kibicowi obecnemu na stadionie.

MeerKAT (Karoo Array Telescope), jest jednym z najsilniejszych teleskopów na świecie. Budowę teleskopu rozpoczęto w sierpniu 2009 roku. W kwietniu 2010 pierwsze 4 z siedmiu spodków teleskopów zostały sprzężone razem, przez co uzyskuje się dokładne obrazy odległych obiektów astronomicznych.

E-border system jest jednym z trzech podobnych w internecie.  Pracujący na platformie „cloud” bezustannie skanuje międzynarodowe bazy danych w poszukiwaniu potencjalnie niebezpiecznych podróżnych.

Można przytoczyć wiele innych przykładów, gdzie Afrykańczycy nie prowadzili bezpośrednio danego projektu, tylko służyli pomocą w rozwiązaniu trudnych zagadnień technologicznych. Budowa pierwszej południowoafrykańskiej szybkiej kolei miejskiej Gautrain kursującej pomiędzy Johannesburgiem, międzynarodowym lotniskiem OR Tambo i Pretorią  będzie najlepszym przykładem. Afrykańskie firmy budowlane użyły technologii wiercenia i wysadzania przez 12 z 15 kilometrowego tunelu kopanego pod Johannesburgiem z pomocą maszyn kopiących tunele pochodzących z Niemiec.

W grudniu 2010 rząd RPA ogłosił powołanie South African Space Agency, jako organu koordynującego badania związane z opracowaniem nowej strategii podboju kosmosu, budowy satelitów monitorujących powierzchnię Ziemi i rozsyłających informacje do różnych departamentów. Na początek prowadzone są dwa projekty: satelita meteorologiczny i cztery satelity obserwacyjne.

W RPA powstał już pierwszy African Science Park ściśle powiązany z International Association of Science Parks. Spełnia on ważną rolę w połączeniu działań biznesu, uczelni i rządu.