Kończący się rok stał dla nas jak zwykle pod znakiem Afryki. Stanowił, podobnie jak poprzednie lata, kamień milowy w drodze ku wzmacnianiu marki InvestAfrica.pl na lokalnym podwórku jak i za granicą. Nie o większą widoczność naszego logo jednak w tym wszystkim chodzi. Pracujemy po to, aby coraz większymi krokami zbliżać się do idei, którą z dużym zaszczytem dzielimy się ze wszystkimi naszymi partnerami oraz czytelnikami.
“InvestAfrica.pl to najbardziej obszerne w Polsce źródło informacji o sytuacji ekonomicznej Afryki oraz współpracy polsko-afrykańskiej. Wspiera krajowe inicjatywy mające na celu rozwój wzajemnych stosunków gospodarczych na linii Polska – Afryka. Jako orędownik rozwoju rynków wschodzących InvestAfrica.pl stawia sobie za cel poprawę wizerunku Afryki w Polsce przedstawiając ją jako nastawiony rynkowo i przyjazny inwestorom kontynent. “
Na naszych łamach ukazało się w kończącym się roku kilkadziesiąt wpisów eksperckich, które potwierdzają tylko fakt, że jeśli chodzi o Afrykę pod kątem biznesowym jesteśmy najlepszym niezależnym źródłem informacji w Polsce. Publikowane materiały to efekt wytężonej pracy specjalistów z różnych dziedzin i mieszkających czasem w odległych zakątkach świata. Jesteśmy im wdzięczni za chęć dzielenia się wiedzą z naszymi czytelnikami. Mówimy o tematach ważnych, na czasie oraz ponadczasowych. Podejmujemy się prób odpowiedzi na ważne pytania, które definiować będą przyszłość Afryki oraz, jesteśmy przekonani, całego świata. Wielu z naszych czytelników zastanawia się z całą pewnością dlaczego Chiny są dużo skuteczniejsze we współpracy z Afryką niż Europa i Stany Zjednoczone lub jakie w rzeczywistości siły stoją za relacjami na linii Rosja – Afryka. Dla wszystkich nastawionych sceptycznie pod lupę wzięliśmy również największe inwestycje w Afryce.
Rok 2019 był jednak przede wszystkim rokiem dialogu, rozmów z wybitnymi ludźmi stanowiącymi o sile Polski w kontekście naszych relacji z Afryką. To nieprawda, że Polacy obawiają się egzotycznych rynków. Coraz śmielej patrzymy w stronę Afryki głównie dzięki pierwszemu polskiemu pokoleniu globalnych przedsiębiorców dumnie reprezentujących Polskę nawet w najdalszych zakątkach świata. Mówią oni wprost, że w Afryce jest najwięcej do zarobienia i tak jak Marek Zmysłowski w swojej książce „Goniąc czarne jednorożce” z chęcią dzielą się swoimi doświadczeniami. Niezdecydowanym z odsieczą przychodzi Polska Agencja Inwestycji i Handlu, z której przedstawicielami rozmawialiśmy kilkukrotnie w tym roku, żeby dowiedzieć się między innymi, że w Maroku czekają nas biznesowe żniwa lub odkrywając historię polskiego złota w Senegalu. Próbowaliśmy również dzięki ekspertom dowiedzieć się co jest kluczem do sukcesu biznesu w Afryce, wszystko jednak zdaje się sprowadzać do jasnej konkluzji, że jeden raz zobaczyć to dziesięć razy przeczytać.
Partnerstwa medialne zakrojone na szeroką skalę sukcesywnie pomagają nam zwiększyć zasięg oraz docierać do coraz ciekawszych i inspirujących wydarzeń, których listę znaleźć można poniżej:
- Rolnictwo we Wschodniej Afryce w obliczu przemian technologicznych – zapraszamy na AFTI East Africa Summit
- Changes&Identity in a Globalising World – pod patronatem InvestAfrica.pl
- Zapraszamy do Luksemburga
- IE Africa Business Forum 2019
- Dzień Afryki w Lublinie
- I Seminarium Afrykanistyczne na Wydziale Ekonomicznym UMCS
- Odkrywanie potencjału Afryki poprzez handel, finanse i innowacje – zapraszamy na GTR Africa London 2019
- Szósta edycja Africa Early Stage Investor Summit (#AESIS2019) – pod patronatem InvestAfrica.pl
- „Migracje we współczesnym świecie” – konferencja naukowa w Tanzanii
Subiektywne przeglądy i podsumowania mają to do siebie, że nie są kompletne oraz wyczerpujące, stając się dzięki temu doskonałym materiałem do dyskusji, do której serdecznie zachęcamy. Kwintesencją dialogu jest z całą pewnością projekt naszego partnera, z którym zacieśniliśmy współpracę w przeciągu ostatnich miesięcy. Chatham House podjął ogromne wyzwanie starając się odpowiedzieć na pytanie jak wykorzystać potencjał na linii Europa Środkowo-Wschodnia – Afryka. Korzystając z okazji warto wspomnieć o rosnącej liście organizacji partnerskich, dzięki którym nasze codzienne wyzwania nabierają innego wymiaru oraz znajdują tak cenne uznanie w oczach innych. Dziękujemy Abayomi, Sulma&Sulma oraz Polskiem Towarzystwu Afrykanistycznemu, w poczet którego przyjętych zostało w 2019 roku dwóch członków Redakcji InvestAfrica.pl
Cały ekosystem stworzony przez ostatnie lata wokół InvestAfrica.pl to efekt zaangażowania wielu ludzi, którym z całego serca dziękuję. Ogrom pracy oraz trud przebytych kilometrów przekłada się w wymierny sposób na ciekawe treści oraz budowę środowiska będącego jednym z kluczowych warunków w procesie transformacji postrzegania Afryki w Polsce. Dziękuję całej Redakcji InvestAfrica.pl oraz wszystkim jej współpracownikom. Motywowani niezmiennie poczuciem misji oraz nieustanną chęcią rozwoju piszemy dla naszych czytelników, których grono powiększa się z każdym rokiem. To właśnie czytelnicy stanowią powód, dla którego dalej działamy nie schodząc z wyznaczonej ścieżki i to właśnie im należą się największe podziękowania oraz serdeczne życzenia na nadchodzące Święta. Życzyłbym sobie, żeby również w nadchodzącym 2020 roku platforma InvestAfrica.pl pozostała miejscem naszego spotkania będącego kontynuacją misji budowania dialogu pomiędzy Polską a Afryką opartego na wiarygodnym i rzetelnym dziennikarstwie.
Sławomir Winiecki