Podczas swojej wizyty w Luandzie na początku kwietnia, prezes Instytutu Camões oznajmił, że Portugalia i Angola zaangażują się w nowe działania w ramach obustronnej współpracy, głównie te związane ze szkoleniami w dziedzinie ochrony zdrowia i edukacji.
W swoich deklaracjach dla agencji Lusa oraz telewizji RTP África, tuż przed powrotem ze swojej dwudniowej wizyty w Angoli, Luís Faro Ramos podkreślił, że są to dwa obszary, w które Portugalia najbardziej się angażuje.
„Jeżeli chodzi o obszar ochrony zdrowia, we współpracy z Fundacją Calouste Gulbenkian oraz z lokalnym Ministerstwem Zdrowia, prowadzimy projekt CISA (Centro de Investigação de Saúde de Angola- Centrum Badań Zdrowia w Angoli), który ma na celu koordynowanie działań krótkoterminowych w ramach protokołu ustaleń między dwoma ministerstwami”, dodał.
Według Faro Ramos, są to potrzeby Angoli w zakresie szkoleń oraz szkoleń dotyczących zasobów ludzkich, na które portugalski resort zdrowia „jest w stanie szybko zapewnić odpowiedź”.
„Mówimy tu o wysłaniu wykwalifikowanych specjalistów do Angoli by ci szkolili angolskich specjalistów w obszarach takich jak komunikacja interpersonalna w szpitalach, krwiodawstwo czy zasoby ludzkie zarządzające administracją szpitala”, wskazał, przypominając przy tym, że był to główny temat spotkań, które odbył z Minister Zdrowia Angoli, Sílvią Lutucuta.
Jeśli zaś chodzi o obszar edukacji, Portugalia i Angola „prowadzą refleksję” o przyszłości programu szkoleniowego „Wiedzieć więcej”, który jest już prowadzony kilka lat i w ramach którego przeszkolono ponad siedem tysięcy nauczycieli w Angoli.
„Analizujemy ze stroną angolską ciągłość i dalsze działania, które zostaną podjęte. Wkrótce wysłana zostanie misja diagnostyczna po to by wraz z władzami Angoli sprawdzić, jak prowadzony będzie trzeci cykl programu „Wiedzieć więcej”, wyjaśnił.
Według Faro Ramos, planowany jest przyjazd około 20 nauczycieli do czterech prowincji – Bié, Lunda Norte, Uíge i Zaire – jeszcze przed nowym rokiem szkolnym, który w Angoli rozpoczyna się w styczniu.
Warto też przy okazji przypomnieć o niedawnym ociepleniu stosunków Portugalii i Angoli po kryzysie spowodowanym skandalem korupcyjnym. Na początku marca portugalski prezydent Marcelo Rebelo de Sousa odbył wzyte w Luandzie, która postrzegana jest jako „kolejny krok na drodze do normalizacji obustronnych relacji”.
Żródło:
https://www.africanews.com/2019/03/07/diplomatic-progress-as-angola-hosts-portugal-president/
Dominika Zakrzewska
Abayomi – centrum tłumaczeń języka hiszpańskiego i portugalskiego