Za nami IV Konferencja Afrykańska. Afryka – niewykorzystany potencjał

InvestAfrica.pl jest Patronem Medialnym IV Konferencji Afrykańskiej

W dniach 6-8 października 2022 r. w Łodzi odbyła się kolejna konferencja poświęcona Afryce – IV Konferencja Afrykańska. Afryka – niewykorzystany potencjał. Była to pierwsza edycja odbywająca się po zniesieniu ograniczeń epidemiologicznych i organizatorzy mieli nadzieję, że zwiększy to zainteresowanie zdarzeniem. I rzeczywiście… codziennie przybywali zainteresowani tematem, choć więcej obserwujących miała transmisja on-line.

Organizatorzy chcieli, żeby uczestnicy tegorocznej konferencji spróbowali zanalizować przyczyny zacofania gospodarczego Afryki i jednocześnie zastanowić się nad tym, uruchomienie jakich zasobów mogłyby sytuację odmienić. Ale również nad tym, jakie trudności mogą się pojawiać w trakcie relacji gospodarczych między Afryką i innymi częściami świata. Konferencja odbywała się pod patronatem honorowym Prezesa Rady Ministrów Mateusza Morawieckiego, Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi Henryka Kowalczyka i Ministra Spraw Zagranicznych Zbigniewa Raua.

To temat szczególnie ważny w obecnej sytuacji gospodarczej na świecie, po załamaniu się rynków i transportu międzynarodowego i w czasie szalejącej inflacji. Dla wielu inwestorów Afryka wydaje się w tej sytuacji bardzo interesującym kierunkiem, choć nie potrafią przełamać obaw, a przede wszystkim nie potrafią poruszać się na rynku ukształtowanym przez inną tradycję kulturową. Problemy takie były podejmowane już w trakcie poprzednich konferencji przez przedstawicieli instytucji, które udzielają w takiej sytuacji pomocy. W tym roku były one reprezentowane przez Feliksa Kobierskiego eksperta Banku Gospodarstwa Krajowego. Podobne wątki znajdowały się też w wypowiedziach innych panelistów mówiących o biznesie w Afryce.

Niewątpliwie ważnym zdarzeniem było przybycie na IV Konferencję Afrykańską ambasadora Rwandy prof. Anastase Shyaka, który zgodził wystąpić na otwarciu zdarzenia, wygłaszając mowę będącą rozwinięciem tematu konferencji. Mówił o warunkach współpracy oferowanej przez ten kraj, o możliwościach rozwoju biznesu w Afryce.

Bardzo ciekawy był panel poświęcony rolnictwu, w trakcie którego była mowa nie tylko o stopniowej poprawie agrotechniki, ale też o możliwości produkcji żywności w Afryce.

Właściwie cały trzeci dzień konferencji poświęcony był działalności organizacji pozarządowych na Czarnym Lądzie. Była to okazja do opowiedzenia o własnych osiągnięciach i wymiany doświadczeń. Tematy wypowiedzi zilustrowane były wystawami i stoiskami towarzyszącymi całej konferencji.

Od pierwszej edycji miało to być miejsce, w którym spotykają się teoretycy i praktycy, naukowcy i biznesmeni, a także podróżnicy, działacze organizacji pozarządowych i misjonarze, żeby dzielić się wiedzą i doświadczeniami. W takiej sytuacji równie ważne, jak dyskusje panelowe, stają się spotkania poza salą konferencyjną. IV Konferencja Afrykańska dostarczyła wielu takich okazji. W trakcie tej edycji kawą i herbatą oraz kameruńskimi przekąskami częstowała łódzka restauracja „Tropikalny talerz”, a ciepły posiłek przygotowywały panie z łódzkich kół gospodyń – typowo polskie potrawy w ludowej oprawie.

Wszystko to było możliwe dzięki pozyskaniu ważnych partnerów – Fundacji KGHM Polska Miedź, Łódzkiej Specjalnej Strefy Ekonomiczej, Fundacji Agencji Rozwoju Przemysłu, Krajowemu Ośrodkowi Wsparcia Rolnictwa z programem Produkt Polski i Polska Smakuje oraz Fundacji State of Poland.