Gwinea jest gotowa do zastąpienia największego eksportera boksytu do Chin

Rosnący popyt na Boksyt oraz zapowiedzi Indonezji o planowanym wprowadzeniu zakazu eksportu rudy boksytu, spowodował, że Chiński rząd już zabezpiecza się na wypadek niedoborów z Indonezji i zwiększa import z Gwinei. Wiadomość taką podała w listopadzie Chińska państwowa firma badawcza Antaike.

Oświadczenie podano kilka dni po tym jak Indonezyjski prezydent Joko Widodo powiedział, że jego rząd mocno rozważa ograniczenie eksportu kilku różnych rud metali (w tym boksytu) w najbliższej przyszłości w celu pobudzania wzrostu własnego przemysłu krajowego.

Import rudy boksytu z Indonezji w 2021 r. stanowił 16,6% całkowitego chińskiego importu, dla porównania import boksytu z Gwinei do Chin wyniósł 54,84 mln ton, co stanowi 51,1% całkowitego chińskiego importu.

Pekin powiedział, że jeśli Indonezja spełni obietnicę ograniczenia eksportu rudy boksytu w 2022 roku, Państwo Środka będzie gotowe wypełnić tę lukę. Wybór padł na Gwinee, która posiada największą na świecie rezerwę boksytu, wynoszącą 40 miliardów ton.

Spółka EGA (Emirates Global Aluminium PJSC) z siedzibą w Zjednoczonych Emiratach Arabskich, która wydobywa boksyt w Afryce Zachodniej za pośrednictwem swojej spółki zależnej Gwinea Alumina Corp poinformowała, że pierwsza dostawa do Bosai w ramach umowy ma zostać zrealizowana w styczniu 2022 r, mowa tutaj o kilku milionach ton rudy boksytu każdego roku.

Spółka zależna EGA, zajmująca się wydobyciem boksytu, Guinea Alumina Corporation (GAC) która rozpoczęła produkcję w 2019 roku, uczyniła z firmy drugiego co do wielkości dostawcę rudy boksytu na świecie w 2021 roku roku dla klientów zewnętrznych.

EGA zainwestowała około 1,4 miliarda dolarów w rozwój GAC, jednej z największych tego typu inwestycji w Gwinei w ciągu ostatnich 40 lat. Koncesja na wydobycie obejmuje powierzchnię 690 kilometrów kwadratowych, zlokalizowanej w północno-zachodniej Gwinei. Po wydobyciu boksyt jest transportowany do portu GAC w Kamsar pociągiem przy użyciu wspólnej infrastruktury kolejowej.

EGA prowadzi także zakład przeładunkowy w Gwinei, umożliwiając transport boksytu za pomocą gigantycznych statków Capesize, co obniża koszty wysyłki na tonę.

Boksyt to skała osadowa o dużej zawartości glinu. Ogólnie rzecz biorąc, do wytworzenia dwóch ton tlenku glinu potrzebne są cztery tony metryczne wysuszonego boksytu. Około 85% boksytu produkowanego na świecie jest przekształcane w aluminium.

Autor: Tomasz Rutkowski

Źródło:

  • https://www.zawya.com/mena/en/press-releases/story/EGA_signs_threeyear_agreement_to_supply_bauxite_from_Guinea_to_Chinas_Bosai_Minerals_Group-ZAWYA20211209055221/
  • https://www.reuters.com/markets/deals/uaes-ega-inks-3-yr-guinea-bauxite-supply-deal-with-chinas-bosai-2021-12-10/
  • https://www.ega.ae/en/media-releases/2021/december/bosai
  • https://www.statista.com/statistics/271671/countries-with-largest-bauxite-reserves/
  • https://news.metal.com/newscontent/101750511/China-Bauxite-Imports-in-December-Rose-1332-MoM/