Misja gospodarcza: RPA i Botswana 21-26 lipca 2019

Krajowa   Izba   Gospodarcza   we   współpracy    z   Ambasadą   RP   w   Pretorii,   Izbą   Przemysłowo-Handlową    w Johannesburgu oraz Centrum Inwestycji i Handlu w Botswanie organizuje Misję Gospodarczą do RPA i Botswany w dniach 21-26 lipca 2019 r.

DLACZEGO RPA ?

Republika Południowej Afryki stanowi największą gospodarkę na kontynencie afrykańskim, która opiera się głównie na usługach i przemyśle wydobywczym. Główną rolę w gospodarce RPA odgrywa sektor usług finansowych, najlepiej rozwinięty i najnowocześniejszy w tej części regionu. Znaczący udział w PKB kraju mają również handel i turystyka, usługi publiczne, transport i komunikacja. Inwestycje w RPA dotyczą głównie infrastruktury i budownictwa, energetyki, gazu i wody.

Potencjalnymi obszarami rozwoju współpracy pomiędzy Polska a RPA jest szczególnie sektor górniczy, w tym wzbogacanie rud, i sektor energetyczny. Kolejne priorytetowe sektory to wydobycie i przetwarzanie ropy  naftowej i gazu, produkcja części samochodowych, komponenty do produkcji samolotów, infrastruktura, logistyka, porty i rozwój południowoafrykańskiej floty handlowej. Znaczące inwestycje planowane w Specjalnych Strefach Inwestycyjnych w okolicach Durbanu i Richards Bay, Port Elizabeth i Cape Town stwarzają szansę na rozwój współpracy morskiej.

Duże możliwości rozwoju istnieją także w głównych branżach eksportowych: w budownictwie (okna, drzwi, gotowe domy), wyposażeniu wnętrz, meblach, tkaninach dekoracyjnych, kosmetykach, narzędziach medycznych, AGD, elektronice, jachtach i łodziach motorowych, częściach i artykułach motoryzacyjnych, farmaceutykach.

Szanse dla dostawców z branży budowlanej, energetyki, maszyn i technologii górniczych oraz wyposażenia wnętrz stwarza wielki rządowy program rozbudowy infrastruktury kraju, wyceniany na 100 mld dol. w najbliższych latach.

DLACZEGO BOTSWANA ?

Botswana to kraj stabilny o najwyższym ratingu wiarygodności kredytowej dla inwestycji w Afryce, idealne miejsce dla firm, które chcą rozpocząć biznes z partnerami z całego regionu Afryki Południowej. Wśród krajów afrykańskich, które najskuteczniej eliminują korupcję, Botswana zajmuje pierwsze miejsce.

Misja do Botswany jest rewizytą po spotkaniu, organizowanym przez KIG w Polsce w grudniu 2018 r. dla delegacji z Prezydentem Republiki Botswany Mokgweetsi E.K. Masisi. Prezydent Masisi podczas wizyty w Polsce podkreślał, że Botswana jest gotowa do współpracy z polskimi firmami, które chcą rozszerzyć swoją działalność na sąsiednie kraje Afryki Południowej.

Botswana jest największym na świecie eksporterem diamentów i pierwszym pod względem wartości wydobycia producentem tych minerałów. W przemyśle kraju dominuje sektor górniczy, rozwija się sektor usług. Towarami importowanymi do Botswany są głównie paliwa, maszyny i urządzenia elektryczne, artykuły spożywcze, pojazdy oraz produkty chemiczne.

Poza sektorem górniczym, Botswana posiada dobrze rozwinięte przetwórstwo mięsa i browarnictwo, włókiennictwo, przemysł papierniczy oraz chemiczny.

Maszyny rolnicze, technologie i sprzęt górniczy – służący do wydobycia minerałów i węgla – lasery do obróbki diamentów, a także czystą energetykę węglową mogą zaoferować polscy przedsiębiorcy potencjalnym botswańskim partnerom.

Ramowy program pobytu Misji KIG w RPA i Botswanie obejmuje :

program gospodarczy w Johannesburgu, Pretorii i Gaborone w tym: fora gospodarcze i rozmowy B2B polskich, południowoafrykańskich i botswańskich przedsiębiorców (Johannesburg i Gaborone), spotkania w wybranych ministerstwach i instytucjach rządowych, spotkania z przedstawicielami kół gospodarczych i biznesowych  (Pretoria i Gaborone).

Zainteresowanych udziałem w misji prosimy o wypełnienie formularza zgłoszenia Rejestracja on line

Wszystkim zarejestrowanym przekażemy następnie szczegółowe informacje logistyczne i organizacyjne.

Kontakt:

KRAJOWA IZBA GOSPODARCZA

Biuro Współpracy z Zagranicą

Agnieszka Salamończyk – tel: 22 6309773, 516 178476, asalamonczyk@kig.pl

Elżbieta Wojtas – tel 22 6309752, 516 705 708 ewojtas@kig.pl