Reforma jednego biurka

Czwarty co do wielkości producent ropy naftowej w Afryce – Gwinea Równikowa – poszedł na rękę inwestorom zagranicznym. „One Stop Shop” to nowa inicjatywa ze stycznia tego roku,  w której dostępnych jest wiele  usług i produktów ułatwiających szybkie i skuteczne założenie firmy. Inicjatywa ta  powstała w ramach Narodowego Planu Rozwoju Gospodarczego: „Wizja 2020”, którego patronem jest sam prezydent Theodoro Obiang Nguema Mbasogo, który od 40 lat przewodzi temu niewiele ponad milionowemu krajowi. 

Rozwiązanie „One Stop Shop” przyjęte zostało z entuzjazmem jako krok do znacznego obniżenia biurokracji i promocji małych i średnich przedsiębiorstw, ponieważ w Gwinei Rownikowej można dziś założyć firmę składając wszystkie dokumenty w tylko jednym okienku. 

Szybko, coraz szybciej

Według danych Banku Światowego, jeszcze w zeszłym roku w Gwinei Równikowej potrzeba było 33 dni na zarejestrowanie przedsiębiorstwa, co prezentowało słaby wynik w porównaniu z innymi krajami kontynentu. W 2018 roku w Ugandzie można było uporać się z administracją państwową średnio w 24 dni, w sąsiednim Kamerunie już w 14, w wielkiej Nigerii jedynie w 11, a na Wybrzeżu Kości Słoniowej w niecały tydzień. 

Dzięki zmianom, które obecnie następują w Gwinei Rownikówej, ma ona szansę na stworzenie konkurencji rywalom stawiającym na reformy sektora prywatnego i małych i średnich przedsiębiorstw, takim jak Rwanda, Kenia czy Wybrzeże Kości Słoniowej. Aby im dorównać, rząd w Malabo musi skoncentrować sie na dopięciu planu rozwoju gosporaczego w 2020 i wyznaczyć nowe, ambitne plany na kolejne lata, zwiększając inwestycje lokalne i zagraniczne, rozbudowując sektor usług oraz kapitalizując wartości dodane na produktach eksportowych.        

Prezydent Obiang od kilku lat stara się o ekonomiczną promocję swojego kraju. W 2017 roku Gwinea Równikowa dołączyła do Organizacji Państw Eksportujących Ropę Naftową (OPEC), a w tym roku ma być gospodarzem African Petroleum Producers’ Organization (APPO) Cape VII Congress & Exhibition, jak również przewodniczyć LNG 2 Africa Initiative, promującego rynki gazu naturalnego. Wiele osób z branży energetycznej deklaruje, że ten rok będzie w Gwinei Równikowaj „ekstytujący”. 

Ważna dla branży energetycznej wydaje śię być firma prawnicza Centurion, wyspecjalizowana w pomocy publicznym i prywatnym przedsiębiorcom w inwestycjach związanych z ropą naftową i gazem w Gwinei Rownikowej jak i reszcie kontynentu. Jako doradca prawny Centurion jest zaangażowany w największe tego typu projekty w kraju i może pochwalić się imponującym doświadczeniem w zakresie transakcji naftowych i gazowych w 49 krajach afrykańskich.   

Krok w przód czy falstart?

Nie wszystko w Gwinei Równikowej zachęca jednak do optymizmu. Cztery dekady rządów Theodoro Obiang’a nie wpłynęły pozytywnie na praworządność mieszkańców tego małego kraju, który notorycznie klasyfikowany jest jako jeden z najbardziej skorumpowanych na świecie – obecnie na 172 pozycji i tylko trzeci od końca. Pomimo jednej z najwyższych średnich PKB na mieszkańca na kontynencie, w wysokości 37,000 dolarów rocznie, czyli o około 8,000 więcej niż Polska, Gwinea Równikowa pozostaje krajem o jednej z najbardziej nierównych społeczności na świecie, gdzie nadal 40% mieszkańców żyje poniżej poziomu ubóstwa. 

W większości krajów afrykańskich, w których sytuacja politczno-ekonomiczna jest na tyle stabilna, aby myśleć przyszłościowo, podejście do rozwoju ekonomicznego jest podobne. Liczą się przede wszystkim bezpośrednie inwestycje zagraniczne (tak zwane Foreign Direct Investments), wszelkiego rodzaju handel import – eksport oraz sektor prywatny, zwłaszcza usług i przemysłu oraz duże przedsiębiorstawa rolniczo-łowiskowe. Poprawa administracji czy efektywność sektora publicznego nie jest zazwyczaj priorytetem. Reformą „One Stop Shop” Gwinea Równikowa – pomimo wielu wad strukturalnych – pokazała, że jej plany na przyszłość są co najmniej częściowo strategiczne.  

Autor: Mikołaj Radlicki