Niemcy wspierają gospodarkę cyfrową w Angoli

Niemiecka technologia może przyczynić się do rozwoju gospodarki cyfrowej w Angoli, zwiększając tym samym zdolności produkcyjne kraju, powiedział w Luandzie niemiecki zastępca ambasadora Marco Mattheis.

Rozmawiając z dziennikarzami podczas warsztatów: „Cyfrowa transformacja w Angoli: przemysł 4.0”, organizowanych przez Higher Polytechnic Institute of Technologies and Sciences – ISPTEC, dyplomata podkreślił, że w sektorach takich jak energia i mobilność Angola może wiele skorzystać na współpracy z Niemcami.

Nie powołując się na żadną konkretną inwestycję powiedział, że Niemcy przeanalizują możliwość linii kredytowej, przedstawiając przy tym kilka projektów jakie firma Siemens prowadzi z instytucjami akademickimi (podkreślając te dotyczące stworzenia podręczników w zakresie energii odnawialnej).

Według dyrektora wykonawczego Siemensa Sérgio Filipe, proces cyfryzacji w przemyśle naftowym w Angoli znajduje się w początkowej fazie i może  on znacznie poprawić dostawy energii i przyczynić się tym samym do poprawy życia wszystkich mieszkańców.

„Kiedy mówimy o dywersyfikacji gospodarki, jesteśmy przekonani, że jest to właściwy sposób a cyfryzacja może przyczynić się do zwiększenia zdolności produkcyjnych kraju, wpływając na skuteczność i efektywność działania” powiedział.

Z kolei dyrektor generalny ISPTEC, Euclides Luís, twierdzi, że instytucje szkolnictwa wyższego odgrywają zasadniczą rolę w rozwoju rozwiązań technologicznych, poprzez projekty naukowe, w szkoleniu menedżerów ukierunkowanych na maksymalizację wdrożenia i korzyści płynących z przemysłu 4.0 oraz w pomocy dla państwa w tworzeniu  integracji technologicznej, odzwierciedlającej korzyści w obszarach takich jak rolnictwo, zdrowie, edukacja, energia, przemysł i bezpieczeństwo cybernetyczne.

Uczelnia Higher Polytechnic Institute of Technologies and Sciences jest instytucją powstałą w wyniku partnerstwa publiczno-prywatnego z udziałem Sonangol, która rozpoczęła swoją działalność akademicką w 2012 roku.

Jej misją jest szkolenie wykwalifikowanych specjalistów zaangażowanych w zrównoważony rozwój kraju poprzez generowanie i rozpowszechnianie wiedzy.

Warto przypomnieć też o polskim projekcie współpracy z instytucjami akademickimi w Angoli i imponującej inwestycji  firmy Navimor- Akademii Rybołostwa i Nauk o Morzu, która powstała w Moçâmedes, w prowincji Namibe (więcej tu: http://www.investafrica.pl/2017/03/duma-angoli/).

Źródło:

http://www.angop.ao/angola/en_us/noticias/economia/2019/2/12/Germany-support-digital-economy-Angola,30e10f28-4a3d-409c-8f74-d39cac272adf.html

Dominika Zakrzewska

Abayomi – centrum tłumaczeń języka hiszpańskiego i portugalskiego