Pod lupą: Największe inwestycje w Afryce

W nowym roku w Afryce planowanych jest wiele dużych inwestycji i projektów infrastrukturalnych i technologicznych. Co roku prywatny jak i państwowy kapitał inwestowany jest w coraz znaczniejszych sumach i z większym rozmachem. 

Przyglądając się ambitnemu kalendarzowi na rok 2019, warto zwrócić uwagę na następujące koncepcje: 

Elektrownia Wodna „Mambilla”

Pomimo przyznania kontraktu na budowę elektrowni wodnej w Nigerii Chińskim firmom Messrs China Gezhouba Corporation, Sinohydro Corporation Limited and CGOC Group Limited w 2017 roku, do tej pory jej start utrudniony był przez problemy związane z ich partnerem lokalnym. 

W zeszłym roku pomiędzy firmami doszło do nieporozumienia, które przez swoją skalę trafiło na stól samego prezydenta Nigerii, po tym jak dochodzenie zyskało uwagę Międzynarodowej Izby Handlowej w Paryżu. Obecnie wygląda na to, że bardzo bliskie jest polubowne rozwiązanie problemu ponieważ zaangażowane strony – rząd Chiński, który ma udziały w powyższych korporacjach, prezydent Nigerii oraz partnerzy lokolani – miałyby dużo do stracenia przdlużając dysputę i ryzykując spór prawny. 

“Mambilla” * to wielki projekt elektrowni wodnej generujacej 3,050 megawatów energii o łącznej wartości 5.8 miliarda dolarów.  Nigeryjski boom gospodarczy i jeden z największych przyrostów naturalnych na świecie, potrzebuje energii, której konsumpcja szybko rośnie. Rząd w końcu postanowił zainwestować, a budowa “Mambilla”, czyli trzech tam na rzece Donga w regionie Taraba, powinna ruszyć w tym roku. 

Kigali Innovation City (KIC)

Rwanda, pod kierownictwem rządu Paula Kagame, jest obecnie jednym z liderów innowacji technologicznych na kontynencie, czego przykładem jest KIC. Pod koniec zeszłego roku pan-afrykańska grupa inwestycyjna Africa50 zainwestowała 400 milionów dolarów w KIC chcąc przyczynić się do wzmocnienia infrastruktury technologicznej w Kigali, które już dzisiaj uznawane jest za miasto w czołówce rozwoju tak zwanej „knowledge-based economy”. 

KIC to produkt goniącej za innowacjami Afryki Wschodniej, gdzie Kenijska Konza Technology City jest główną konkurencją w wyścigu do stworzenia pierwszej „Silicon Savannah” w Afryce. W swojej wersji nowoczesnego miasta technologicznego Rwanda planuje umieścic najlepsze firmy IT, uniwerystet w stylu Massachusetts Institute of Technology (MIT), inowacje cyfrowe oraz wyszkolić i zatrudnić co roku 50,000 osób. Według Eduardo Ngirente, premiera Rwandy, KIC ma za zadanie „przekształcić Afrykę budując wiedzę w dziedzinie technologi badawczej, modernizacji technicznej i nowoczesnych koncepcji”. 

Projekt Kigali Innovation City ma kosztować około 2 miliardów dolarów, a jego lokalizacja na 70 hektarach położonych w specjalnej strefie ekonomicznej miasta, pomoże w komercjalizacji projektu. 

Połączenie kolejowe Lagos-Calabar 

Jeden z najambitniejszych projektów wartych uwagi to 11-miliardowa inwestycja w 1400-kilometrową kolej laczącą największe miasto w Afryce – Lagos (położone na południowym zachodzie Nigerii) – z Calabar (położonym na południowym wchodzie Nigerii).

Pomysł na kolej łączącą wschód z zachodem kraju wzdluż wybrzeża zatoki gwinejskiej poprawi sieć transportu w przeludnionej na południu Nigeri. W regionach Lagos, Rivers, Imo, Abla oraz Akwa Ibom średnia gestość zaludnienia przekracza 500 mieszkańców na kilometr kwadratowy, a w niektórych miejscach wynosi aż 2,000. Nowoczesna kolej ma ułatwić komunikację zarówno między mieszkańcami południowych regionów jak i usprawnić przepływ towarów i usług, wiekszość których znajduje się w tej częsci kraju. 

Chińska firma China Civil Engineering Construction Company (CCECC) podpisała kontrakt z Nigeryskim ministerstwem transportu reprezentowanym przez Rotimi Chibuike Amaechi, zapewniając równocześnie, że pierwszy segment trasy – Port-Harcourt, Calabar, Uyo i Aba – gotowy będzie już za dwa lata. Projekt ma w planach połączyć wszystkie porty w Nigerii tworząc jednocześnie centra biznesowe w głównych punktach komeryjnych.

Autor: Mikołaj Radlicki