Podróże, artykuły, ludzie, konferencje…InvestAfrica.pl – świąteczno-noworoczne podsumowanie

Rok 2018 był dla InvestAfrica.pl okresem aktywnego poszerzania zakresu działalności. Byliśmy w wielu miejscach, poznaliśmy nowych, fascynujących ludzi, pisaliśmy relacje oraz analizy, patronowaliśmy wydarzeniom a także sami braliśmy w nich aktywnie udział. Cieszy nas niezmiernie, że pod tym względem dużo się nie zmienia – pozostaje pasja poznawania i przekazywania wiedzy oraz głód nowych doświadczeń – wszystko to, aby móc przekazać rosnącą wiedzę w kombinacji z coraz większym doświadczeniem naszym czytelnikom.

Serdecznie dziękujemy za każdy przeczytany artykuł, każdy komentarz oraz wiadomość skierowaną w naszą stronę! To motywuje i daje energię do działania. Korzytając z okazji życzymy spokojnych, spędzonych w rodzinnym gronie Świąt Bożego Narodzenia oraz wszelkiej pomyślności w Nowym Roku.

Poniżej znaleźć można subiektywny przegląd najważniejszych wydarzeń mijającego roku. Warto podkreślić, że bez udziały wspaniałego teamu InvestAfrica.pl to podsumowanie mogłoby właściwie już się kończyć. Z ogromną przyjemnością mogę jednak kontynuuować opisywanie wszystkich naszych osiągnięć. Zespół InvestAfrica.pl to ludzie z pasją – tutaj nic się nie zmieniło. Wciąż żywe pozostaje również zaangażowanie, chęć dzielenia się wiedzą (czego najlepszym przykładem jest powstała w 2018 roku „Strefa Wiedzy”), ambicja do kształtowania relacji polsko-afrykańskich oraz zmiany postrzegania Afryki wraz z procesami, które ją kształtują. To tylko dzięki wiedzy naszego nieustannie poszerzającego się grona eksperckiego trzymamy rękę  na pulsie, doradzamy oraz dbamy o to, aby zaspokoić głód wiedzy czytelników.

Podróże

Jako zespół przemierzyliśmy wiele kilometrów zarówno w Polsce jak i za granicą. Byliśmy dla Państwa między innymi w Indiach (o tym pobycie więcej w nowym roku na naszych łamach), Estonii (transfer wiedzy z EU do Afryki w dziedzinie górnictwa), Rzymie (Committee for Food Security FAO), Tanzanii (wykład dr. Konrada Czernichowskiego pt. „Integracja regionalna w Afryce”). Członków naszego zespołu można było również spotkać w kraju między innymi w Lublinie, Poznaniu, Wrocławiu, Olsztynie oraz Warszawie.

Ludzie

Wszystkie nasze podróże miały na celu poznawanie interesujacych ludzi, dzielenie się wiedzą oraz przyswajanie nowej. Pomimo, iż wiele rozmów toczyło się w kuluarach, jedną z nich  z całą pewno warto się pochwalić. Tuż przed wyprawą autem elektrycznym do Afryki spotkał się z nami Arkady Fiedler dzieląc się swoimi planami oraz obawami związanymi ze zbliżającą się wyprawą. Nie omieszkał również przedyskutować aktualnej sytuacji ekonomicznej na kontynencie. Oby więcej takich ludzi na naszej ścieżce.

Artykuły

Na naszej stronie ukazało się wiele artykułów eksperckich, które odbiły się echem w środowiskach przedsiębiorców kontaktujących się z nami odnośnie współpracy. Poniżej kilka kluczowych wpisów mających swój znaczny udział w kształtowaniu percepcji relacji gospodarczych a także poruszających ważne tematy z punktu widzenia społeczeństwa.

Rolnictwo: Pytania i odpowiedzi w kontekście współpracy Chin z krajami Afryki

Rolnictwo, w którym ciągnikiem jest wół żywi większość Afrykańczyków. Co by było, gdyby żywe zwierzę zastąpić końmi mechanicznymi?

Gdzie lądować? Afrykańskie metropolie i ich lotniska

Nigeria: ziemia obiecana?

Biznes w Afryce – Burundi i Tanzania (wywiad)

Konferencje

Również na tym polu nie próżnowaliśmy. Działo się dużo a zobaczyć się i porozmawiać z nami można było między innymi podczas:

V Kongresu Afrykanistów Polskich

Understand Africa: Business Opportunities

Seminarium #Africa (a variety of possibilities) – Wrocław

innoShare Warszawa

Dni Afryki w Olsztynie

Konferencji z okazji LVIII Dnia Niepodległości Nigerii w Lublinie

Partnerstwa medialne

W tej dziedzienie jako wiądące w Polsce źródło informacji o sytuacji ekonomicznej w Afryce oraz o polsko-afrykańskich stosunkach gospodarczych byliśmy zaprszani do współpracy o zakresie międzynarodowym.

Welcome2Africa International wraz z InvestAfrica.pl zapraszają do Brukseli

Value Chain Financing Edition of the Agrique Africa Investment Summit 2018

Inspirowaliśmy i wspieraliśmy inicjatywy biznesowe

Wypracowane przez lata relacje dają nam unikalny wgląd do świata biznesowego. Najlepsze inicjatywy wspieramy całą naszą wiedzą i doświadczeniem.

Polski crowdfunding – projekt „LITTLE STUNNING DREAM” w Mozambiku

Mauritius – nowy gracz na rynku inwestycji

Kalendarz w 2018 roku pękał w szwach. Może zatem zdziwić, że do wszystkich powyższych aktywności dodać należy działania poza światłami reflektorów, jednak wywierające realny wpływ na rzeczywistość. Aktywnie wspieraliśmy na przykład program Adopcji Serca ruchu Maitri, czy pomogliśmy zainspirować jednego z senior executives z Polski do kontynuowania swojej kariery w Ruandzie.

Życzyłbym sobie, aby Afryka – mam więc tutaj na myśli 54 kraje, niezliczoną ilość języków i kultur a przede wszystkim ludzi kształtujących tak ważne z punktu widzenia InvestAfrica.pl relacje gospodarcze – pozostała niezmiennie bliska naszemu sercu. Pasja w działaniu oraz klarowna wizja przyszłości – tego potrzeba nam wszystkim, aby rok 2019 stanowił kolejny odważny krok w stronę budowania dojrzałych relacji opartych na wzajemnym zaufaniu. Tego życzę wszystkim naszym czytelnikom, członkom Redakcji jak i samemu sobie.

Sławomir Winiecki