Finansowanie start-up’ów w Afryce: stan prawdziwy na rok 2017

Od pewnego czasu w każdej szerokości geograficznej pokłada się dużo nadziei w start-up’ach. Trend ten dotarł również do Afryki, gdzie start-up’owy model życia przyciąga wielu „przedsiębiorców”. Choć marzenia są dobrym punktem wyjścia w zmienianiu oblicza Afryki samymi marzeniami nikt niczego nie zmieni. Dlatego cieszymy się, iż jesteśmy wstanie podzielić się z Państwem wnioskami najnowszego raportu VC4A – Venture Capital 4 Africa, który od kilku lat monitoruje rozwój sytuacji na rynku start-up’ów w Afryce. W tym roku twórcy raportu skupili się na zrozumieniu roli twórców przedsiębiorstwa w jego sukcesie.

Jedną z unikatowych cech raportu VC4A jest fakt, iż prezentuje on opinie przedsiębiorców jak i inwestorów. Jeżeli ktokolwiek z Państwa należy do jednej z powyższych grup i jest aktywnie związany z Afryką to serdecznie prosimy o udział w badaniu w przyszłym roku.

Bez większych niespodzianek przeprowadzone w tym roku badanie pokazało, iż zespół twórców start-up’u [ang. founding team] jest kluczowy w sukcesie przedsiębiorstwa. Jest to wniosek, który jest równie prawdziwy w Dolinie Krzemowej, Warszawie, Tel Awiwie jak i Lagos, czy Akrze. Aż 65% przebadanych przedsiębiorstw założonych zostało przez więcej niż jedną osobę i to one – średnio – odnoszą większy sukces. Często również taniej lub szybciej. Ponadto 46% start-up’ów założonych zostało przez kobietę, lub zespół, którego częścią jest kobieta. Najwięcej przebadanych firm pochodziło z Nigerii, na drugim miejscu była Kenia. Raport VC4A zauważa, iż 20 najszybciej rozwijających się miast świata znajduje się w Afryce, co bez wątpienia stanowi ogromną szansę na rozwój wielu przedsiębiorstw zaspokajających potrzeby mieszkańców tych metropolii.

Najbardziej liczna grupa firm zajmuje się pracą na technologiami ITC [ang. Information and Communications Technology] choć ich procent w stosunku do całej populacji systematycznie spada. Druga najliczniejszą grupa start-up’ów zajmuje się branża rolną i to właśnie ta grupa urosła najbardziej przez trzy ostatnie lata. Raport trafnie dzieli przedsiębiorstwa na dwie grupy: te, które są w fazie pracy nad modelem biznesowym [start-up] oraz te, które są w fazie rozwoju sprawdzonego modelu biznesowego [scale-up]. Raport potwierdził, iż 42% przebadanych firm udało pozyskać się finansowanie zewnętrzne, a 52% przedsiębiorstw z tej grupy pozyskała co najmniej 50.000USD. Tylko 4% wszystkich start-up’ów pozyskało ponad 250.000USD finansowania.

Przechodząc ze strony przedsiębiorców na stronę inwestorów raport ukazał, iż pieniądze w przedsiębiorstwa inwestują nie tylko lokalni, lecz również zagraniczni inwestorzy. Wśród nich możemy spotkać: Amerykanów, Francuzów, Niemców czy Estończyków. Niestety brakuje na tej liście Polaków.

Zadajemy sobie sprawę z tego, iż inwestowanie w firmy znajdujące się we wcześniej fazie rozwoju jest ryzykowne, a ryzykowanie na innym kontynencie jest ciężkie logistycznie. Dlatego chcielibyśmy zwrócić Państwa uwagę na możliwość dołączenia do inwestycji grupowych (syndykacji) wykorzystując platformę VC4A. Więcej informacji na temat tego ciekawego rozwiązania znajdziecie Państwo tutaj.

Choć inwestycje w start-up’y często kojarzą się nam z aniołami biznesu to jest to również bardzo ciekawa propozycja dla firm, które chcą wejść na afrykański rynek, a nie znają jego realiów. Oczywiście VC4A oferuje wachlarz rozwiązań, które pomagają w wejściu na rynek afrykański. Również zachęcamy Państwa do zapoznania się z ofertą i skorzystania z pomocy Tony Elumelu Foundation  oraz SeedStars.

A teraz serdecznie zapraszamy Państwa do lektury najnowszego raportu VC4A (darmowe podsumowanie raportu do pobrania za darmo na dole strony).