Przez Wspólnotę z Taizé w świat – apel z Czarnego Lądu

Na zakończenie roku 2016 Wspólnota Ekumeniczna z Taizé już po raz 39 zaprosiła młodych Europejczyków, a także mieszkańców innych kontynentów do udziału w Europejskim Spotkaniu Młodych, które po raz pierwszy w historii odbyło się w jednym z Państw Nadbałtyckich – w stolicy Łotwy, Rydze. W dniach 28 grudnia 2016 do 1 stycznia 2017 około 15.000 młodych ludzi, w tym około 4.500 Polaków, miało okazję do nawiązania nowych znajomości, udziału w bogatym programie spotkań tematycznych oraz – co w całym wydarzeniu najważniejsze – do wspólnej modlitwy. Lecz czy istnieje jakikolwiek wspólny pierwiastek pomiędzy spotkaniem zorganizowanym przez Wspólnotę z Taizé, a Afryką oraz relacjami Polsko-Afrykańskim?

Odpowiedź na to pytanie retoryczne jest oczywista: oczywiście, że tak! Europejskie Spotkania Młodzieży są częścią Pielgrzymki Zaufania przez Ziemię zainicjowanej przez Wspólnotę z Taizé wiele lat temu. Bracia podejmują również wiele innych inicjatyw w ramach Tej Pielgrzymi wśród, których jest organizacja podobnych spotkań modlitewnych na innych kontynentach w tym – oczywiście – na Czarnym Lądzie. Pierwsza Pielgrzymka do Afryki odbyła się w roku 1995, kiedy Bracia modlili się w Johannesburgu. Następnie w 2008 roku odwiedzili Nairobi, a w roku 2012 Kigali.

Czwarty etap Afrykańskiej Pielgrzymi Zaufania przez Ziemię odbył się w roku 2016, kiedy Bracia od 31 sierpnia do 4 września modlili się w Kotonu w Beninie na zaproszenie Kościołów Katolickiego i Metodystycznego tego kraju. W modlitwie towarzyszyło Im łącznie 7.500 pielgrzymów, który, nie licząc Beninu, dotarli na spotkanie z Togo (800), Nigerii (550), Ghany (100), Burkina Faso (160) i Wybrzeża Kości Słoniowej (50). Ponadto do spotkania dołączyło 60 Europejczyków z 15 krajów Starego Kontynentu.

fot. Mateusz Ciasnocha

Spotkania w Beninie były niezwykłą inspiracją dla Przeora Wspólnoty z Taizé, Brata Aloisa, jaskrawo widoczną w słowach skierowanych do Młodych Ludzi w czasie modlitw w Rydze oraz zaoferowanych Im Propozycjach na Rok 2017.

Brat Alois już pierwszą modlitwę wieczorną w Rydze zaczął od zwrócenia uwagi na dwa wnioski wypływające z podróży do Beninu. Pierwszy to ogromna witalność Młodych Afrykańczyków, którzy pomimo często mrocznych perspektyw są pełni nadziei! Drugim wnioskiem, którym podzielił się Brat Alois jest apel Młodych Afrykańczyków do Wspólnoty Międzynarodowej o więcej sprawiedliwości w międzynarodowych relacjach handlowych, które w ich obecnym kształcie często są hamulcem w rozwoju Czarnego Lądu i Tych konkretnych, imiennych, uśmiechniętych, pełnych nadziei młodych Afrykańczyków.

Pomimo naszej ogromnej chęci skomentowania słów Brata Aloisa, pozwólcie Państwo, iż zatrzymamy się tutaj i poprosimy Państwa samych o refleksje nad apelem z Afryki, który płynie przez usta Wspólnoty z Taizé w świat. Zachęcamy Państwa do kontemplacji rozważań, nad którymi pochylili się młodzi ludzie uczestniczący w Europejskim Spotkaniu Młodzieży w Rydze w tym roku. W przypadku gdy się pojawią pytania takie jak: a co ja mogę zrobić w związku z tym apelem, o którym teraz czytam – na co bardzo serdecznie liczymy – prosimy Państwa o dzielenie się z innymi czytelnikami InvestAfrica.pl przemyśleniami, pomysłami, działaniami, czy dalszymi pytaniami oraz zaangażowanie Redakcji InvestAfrica.pl w odpowiedź na ten apel.


O autorze:

Mateusz Ciasnocha – jak sam mówi – jego życiową misją jest: „uwolnienie potencjału, który w przeciwnym razie nie byłby uwolniony.” Afryka jest jedną z czterech wielkich pasji Mateusza obok: rolnictwa, innowacji & przedsiębiorczości oraz religii. W swej skromnej karierze Mateusz jako student, konsultant, lub dziennikarz odwiedził sześć kontynentów. Obecnie pochłonięty badaniem Bezpośrednich Inwestycji Zagranicznych w Afrykańską branżę rolną w ramach studiów na Hult International Business School, nauką zarządzania energią na poziomie magisterskim na ESCP Europe Europe Business School oraz współpracą z John’em Godson’em nad organizacją III Polsko-Afrykańskiego Forum Ekonomicznego, które odbędzie się w Abudży w lutym 2017 roku. Więcej o Mateuszu tutaj: https://www.linkedin.com/in/mateuszciasnocha

Mateusz z największą przyjemnością podzieli się z Tobą swą wiedzą i doświadczeniem. Jest dostępny telefonicznie: +48-692-477-747 oraz mailowo: mateusz.ciasnocha@investafrica.pl Do usłyszenia!