Największa w Afryce elektrownia wiatrowa rusza w czerwcu

Największa w Afryce elektrownia wiatrowa, Lake Turkana Wind Power Project, powinna być w pełni podłączona do kenijskiej sieci przesyłowej do końca czerwca. Rozwój projektu nie obył się bez serii problemów, z których głównym było zabezpieczenie finansowania.

Carlo Van Wageningen, twórca projektu, powiedział, że większość z 365 turbin już została zainstalowana a ostatni transport dotrze do Mombasy na początku lutego. Dostarczycielem turbin dla projektu opiewającego na 674 miliony dolarów jest duńska firma Vestas Wind Systems będąca największym na świecie ich producentem.

Celem Kenii jest zwiększenie produkcji energii elektrycznej oraz inwestowanie w rozbudowę oraz wzmocnienie sieci  w celu zaspokojenia rosnącego zapotrzebowania oraz zredukowania częstych przerw w dostawie prądu. Kenia na chwilę obecną polega w dużym stopniu na energii odnawialnej pochodzącej z hydroelektrowni oraz geotermii.

Póki co jedynym producentem energii wiatrowej w Kenii jest Kenya Electricity Generating Company z mocami wytwórczymi na poziomie 25,5MW, podczas gdy Lake Turkana Project dostarczy 310MW przyczyniając się do zwiększenia całkowitej produkcji krajowej wynoszącej obecnie 2341MW (dla porównania, w Polsce całkowita zainstalowana moc elektryczna na koniec 2014 roku to 39353MW).

 Podłączenie elektrowni wiatrowej znad jeziora Turkana do sieci krajowej odbędzie się poprzez 400-kilowoltową linię przesyłową o długości 428km prowadzącą do stacji Suswa.


źródło: the-star.co.ke