Kagame broni Afryki na Światowym Forum Ekonomicznym w Davos

Podczas Światowego Forum Ekonomicznego w Davos prezydent Rwandy Paul Kagame sprzeciwił się popularnym ostatnio twierdzeniom, że Afryka poprzez problemy z bezpieczeństwem nie jest wartościową destynacją inwestycyjną. Kagame, który jest jednym z 40 prezydentów z całego świata przebywających w Davos powiedział, że Afryka zmagając się z różnymi zagrożeniami pozostaje kontynentem stabilnym.

Razem z prezydentem Rwandy w panelu dyskusyjnym udział wzięli Sunil Bhartil – CEO India’s Bharti Enterprises, Jacob Zuma – Prezydent Republiki Południowej Afryki, Bronwyn Nielsen – Dyrektor Generalny CNBC, Oscar Onyema – CEO Nigerian Stock Exchange oraz John Coumantaros – Prezes Flour MIlls of Nigeria Plc.

Kagame stwierdził, że Afryka prezentuje ogromne możliwości inwestycyjne a problemy z postrzeganiem kontynentu pochodzą, gdy w grę wchodzi wyolbrzymianie i niezrozumienie zawiłości problemów. Po stronie Kagame stanął Sunil Bharti Mittal, który inwestuje milardy dolarów w Afryce. Zauważył, że “małe kieszenie terroryzmu nie powinny odstraszyć poważnych inwestorów”.

źródło: https://www.flickr.com/photos/worldeconomicforum
źródło: https://www.flickr.com/photos/worldeconomicforum

Prezydent Rwandy nie omieszkał wspomnieć o swoim kraju, który według niego pozostaje najatrakcyjniejszym rynkiem frontierowym współczesnych czasów.  “Nie mam żadnego powodu, żeby myśleć, że cokolwiek może się tutaj zmienić na gorsze w najbliższych 5 do 10 latach”, dodał chcąc zapewnić inwestorów o zapewnieniu długofalowych warunków do inwestycji. Według niego kraj przechodzi z etapu, gdzie skupiał się na otrzymywaniu pomocy międzynarodowej do aktywnego poszukiwania inwestorów i koncentrowaniu się na tym co ich przyciąga do Rwandy.

Oscar Onyema jako jeden z palących problemów zauważył bariery w podróżowaniu, co blokować może handel wewnątrz kontynentu. Stwierdził, że mieszkańcy Afryki podróżujący  na swomi kontynenci potrzebują więcej wiz niż w Europie. Według niego do ułatwień w  tej materii potrzebna będzie współpraca na poziomie politycznym.

“Musimy pozwolić Afrykanom poruszać się bez ograniczneń pomiędzy krajami i w nich inwestować. Jeśli to zrobimy, reszta przyjdzie sama”, podsumował Kagame.

Uczestnicy panelu dużą wagę położyli, oprócz woli politycznej, na odpowiednią infrastrukturę na przykład w postaci sieci transportowej.

źródło: allafrica.com