Dlaczego (i jak) warto kupić akcje Dangote Cement

Kiedy najbogatszy człowiek w Afryce, Aliko Dangote, ogłosił obniżenie ceny wyrobów Dangote Cement nigeryjski rynek konsumencji zareagował z entuzjazmem.

Z drugiej strony reakcja rynków kapitałowych nie była już taka optymistyczna. Tuż po opublikowaniu nowości cena akcji spadła o 19%. Czy oznacza to zatem, że posiadanie papierów Dangote Cement będzie obciążało, czy ciągnęło do przodu portfel akcji afrykańskich?

Nie da się ukryć, że aż 40% obniżka cen będzie miała ogromny wpływ na zyskowność. Trzeba jednak pamiętać, że firma należąca do afrykańskiego magnata posiada aż 63% udział w nigeryjskim rynku cementu. Oznacza to, iż konkurencja nie będzie miała dużego wyboru i prędzej czy później będzie musiała dostosować ceny. Niektóre firmy już podjęły takie działania. Problem polega na tym, że  większość firm konkurujących z najbogatszym afrykaninem nie jest prawdopodobnie na wojnę cenową przygotowana. Wynika to z faktu, że przez ostatnie lata Dangote zainwestował dużo środków w poprawienie wydajności, co wydatnie wpłynęło na koszty produkcji i dystrybucji. Na przykład piece do wypalania cementu w dwóch największych fabrykach Dangote zasilane są przez gaz naturalny, który jest 5 do 7 razy tańszy niż powszechnie używana ropa. Co więcej, dobrze rozbudowany system logistyczny pozwala na bezpośrednią dostawę do klienta a przez to wyeliminowanie pośredników.
źródło: www.flickr.com/photos/89228431@N06
źródło: www.flickr.com/photos/89228431@N06

Poniższa tabela pokazuje marżę zysku netto Dangote Cement w porównaniu z konkurencją na przestrzeni pierwszych trzech kwartałów 2014.

Company Net Profit Margin (Jan-Sep 2014)
Ashaka Cement 25.3%
Cement Company of Northern Nigeria 14.1%
Dangote Cement 45.3%
Lafarge Africa 19.7%

Z tabeli wynika, że ze średnią marżąna poziomie 19,7% najwięksi konkurenci nie mogą sobie pozwolić na obniżkę o 40% pozostając cały czas na plusie. Sytuacja na rynku może się zatem rozwinąć dwojako. Albo konkurencja w bardzo szybkim tempie poprawi wydajnośći i zminimalizuje koszty produkcji, albo Dangote Cement w niedługim czasie zdobędzie monopol na rynku.

W tym samym czasie Dangote w szybkim tempie prowadzi ekspansję geograficzną. Do końca tego roku ma zostać ukończona budowa nowych fabryk cementu w Nigerii, Senegalu, Sierra Leone, Kamerunie, Zamibii, RPA, czy Etiopii. Przewiduje się, że nowe moce przerobowe zwiększą wydajność do 40 milionów ton a docelowo do 60 milionów ton do połowy 2016 roku. Dodatkowo, pomimo inwestycji, firma cały czas generuje duże ilości gotówki, co pozwala obniżać koszty finansowania.

Aktualna wartość P/BV Dangote Cement wynosi 5,1, co stanowi najniższy poziom tego wskaźnika w historii firmy. Dla porównania, P/BV dla jednego z konkurentów a mianowici  PPC Limited  wynosi 9,7 i to pomimo dużo mniejszej zyskowności.

Na przestrzeni ostanich czterech lat Dangote powiększał wartość księgową w średnim tempie 20,9% bez dodatkowego zastrzyku kapitału. Można założyć, że dzięki planowanej ekspansji w najbliższych latach ten poziom może zostać utrzymany.

Jeśli założymy,że

  • aktywa netto rosnąć będą na poziomie 20,9% przez najbliższe 5 lat
  • P/BV będzie utrzymywać się na poziomie 5,1 przez najbliższe 5 lat
  • zarząd zamrozi dywidendę na poziomie 7 nairy na akcję

można przewidywać, że, przy dzisiejszej cenie w okolicach 170N, akcje mogą przynieść średnioroczny zysk na poziomie ok 23% do roku 2019. Gdy ekspansja będzie szybsza niż się przewiduje, albo dywidenda wzrośnie, wtedy można spodziewać się jeszcze lepszych zysków.

JAK ZAINWESTOWAĆ?

Wszystkich zainteresowanych bezpośrednimi inwestycjami na Nigerian Stock Exchange odsyłamy do anglojęzycznego artykułu z investinginafrica.net.

źródło: investinginafrica.net

Treść powyższego tekstu jest wyłącznie informacyjno-edukacyjna. Niniejszy artykuł nie stanowi “rekomendacji” w rozumieniu przepisów Rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 19 października 2005 r. w sprawie informacji stanowiących rekomendacje dotyczące instrumentów finansowych, lub ich emitentów (Dz.U. z 2005 r. Nr 206, poz. 1715).