Afryka ratuje finanse SABMillera

Brytyjski koncern browarniczy SABMiller ogłosił 4% wzrost rocznego zysku netto. Na pozytywne dane finansowe duży wpływ miała lepsza sprzedaż na rynkach rozwijających się, która nadrabia gorszą kondycję rynku europejskiego. Zysk po opodatkowaniu grupy zwiększył się do 2,381 miliarda dolarów (2,474 miliarda euro) w ciągu roku do 31 marca 2014 w porównaniu z okresem 2012/13. Producent Grolscha, Peroni i Millera uzupełniając dane wykazał, że przychody spadły o 4% do 22,31 miliarda dolarów.

“Przewidujemy, że warunki rynkowe pozostaną w gruncie rzeczy niezmienne ze wzrostem stymulowanym głównie przez rynki rozwijające się”, stwierdził przedstawiciel SABMiller, który szczególnie podkreślił sukcesy w Ameryce Łacińskiej, Afryce i Azji.

SABMiller działa w 15 krajach afrykańskich.

źródło: flickr.com/photos/viajor
źródło: flickr.com/photos/viajor

Okres rozrachunkowy 2013/2014 przyniósł czteroprocentowy wzrost zysków przed opodatkowaniem w Ameryce Łacińskiej podczas gdy ten sam wskaźnik spadł o 10% w Europie.

Dużym zagrożeniem dla stabilności finansowej koncernu jest kurs wymiany dolara amerykańskiego. Według SABMiller osłabianie się walut do dolara wywołało straty na poziomie zysku przed opodatkowaniem wynoszące 400 milionów dolarów.

źródło: africareview.com