Jak zainwestować na Malawi Stock Exchange

Wiele osób interesuje się ostatnimi czasy Giełdą Papierów Wartościowych w Malawi. Wynika to prawdopodobnie z osiągnięcia przez nią najwyżej stopy zwrotu ze wszystkich giełd Afryki subsaharyjskiej w roku 2013. All Share Index wzrósł  w tym okresie o 75,2%. Takie stopy zwrotu wywołują zainteresowanie nawet największych sceptyków. Jak więc zacząć inwestować na Malawi Stock Exchange?

Otwarcie konta 
Są cztery biura maklerskie z licencją na pośredniczenie w transakcjach na Malawi Stock Exchange. Problem polega na tym, że nie wszystkie odpowiadają na nasze zapytania odnośnie akceptacji zagranicznych inwestorów, kosztów otwarcie konta czy dokumentacji potrzebnej do rozpoczęcia handlu. Jednym z biur maklerskich aktywnie zainteresowanych klientami z zagranicy jest African Alliance Malawi. Skontaktować z nimi można się pisząc na adres info(at)africanalliance.com.

Aby otworzyć konto nie potrzebna jest tutaj minimalna wpłata. Wymagane jest natomiast dostarczenie podstawowej dokumentacji:

1.  Potwierdzona notarialnie kopia paszportu lub prawa jazdy.

2. Potwierdzenie adresu stałego zamieszkania.

3. Wyciąg bankowy z konta, które będzie powiązane z rachunkiem maklerskim.

4. Formularz rejestracyjny African Alliance.

źródło: www.mse.co.mw
źródło: www.mse.co.mw

Przekaz środków, koszty i podatki

Po otwarciu konta wybrany broker przesyła dane konta bankowego, na które należy przesłać środki finansowe. Transfer pieniędzy może niestety trochę potrwać i z całą pewnością nie jest tani. Najlepiej zaczerpnąć informacji u źródła, czyli w banku, w którym posiadamy konto.

Przed zakupem trzeba koniecznie zapoznać się z kosztami związanymi z handlem. Biura maklerskie działające w Malawi stosują ruchomą skalę prowizji w zależności od wielkości transakcji. Dla kwot większych niż 100 000 kwacha (MWK) (około 700 zł) wynosi ona 1% od wartości transakcji. Oprócz tego obowiązuje dodatkowa opłata pobierana przez instytucje państwowe w wysokości 17,5% prowizji maklerskiej oraz stała kwota 50 MWK, która zasila konto giełdy w Malawi.

Tak więc dla transakcji 1 000 000 MWK (ok. 7000zł) spodziewać należy się opłat w wysokości 1225 MWK (ok. 9 zł).

Co więcej trzeba również wziąć pod uwagę podatki. Pobierany jest między innymi 10% podatek u źródła dla dywidend dla nierezydentów a także podatek od zysków kapitałowych wynoszący 30%, chyba że aktywa trzymamy na swoim koncie przez więcej niż 7 lat.

Składanie zlecenia

Po samodzielnej analizie walorów lub skorzystaniu z pomocy analityków biura maklerskiego przychodzi czas na złożenie zlecenia. Składa się je poprzez pisemne polecenie kupna. Niektóre firmy brokerskie mają specjalny formularz, podczas gdy w innych może wystarczyć wysłanie wiadomości elektronicznej.

Przed podjęciem decyzji pamiętać należy, że akcje na Malawi Stock Exchange nie są aktywami płynnymi, warto więc przy składaniu zlecenia ustalić cenę maksymalną jaką jesteśmy skłonni zapłacić. To pomoże w uniknięciu niemiłych niespodzianek.

Po wykonaniu zlecenia otrzymasz potwierdzenie transakcji ze szczegółami dotyczącymi ceny, prowizji i dodatkowych opłat. Rozliczenie transakcji trwa do pięciu dni roboczych (t+5), trzeba zatem wykazać się odrobiną cierpliwości.

źródło: www.investinginafrica.net