Luksusowe auta coraz modniejsze w Afryce

Kolejnym dowodem na rosnącą w siłę klasę średnią w Afryce są zyskujące na popularności luksusowe samochody przemykające ulicami dużych miast afrykańskich. Każdy z nich kosztuje przynajmniej dziesiątki tysięcy euro, na które przeciętny mieszkaniec Czarnego Lądu zarabiający minimalną płacę musiałby pracować przynajmniej kilkadziesiąt lat. Mimo wszystko w bogatszych dzielnicach na przykład Abidżanu spotkać można więcej luksusowych aut niż w stolicach krajów europejskich. Podobnie wygląda sytuacja w Johannesburgu, Lagosie czy Libreville. W stolicy Gabonu bardzo popularne są SUVy widoczne często w okolicach nadmorskich kurortów.

Zamożni Afrykanie uwielbiają duże, luksusowe samochody odpowiednie do jazdy terenowej. Oprócz dobrego przystosowania do słabych warunków drogowych stały się one symbolem statusu społecznego. Na przykład w Gabonie 70% z 6000 nowych samochodów sprzedawanych każdego roku to duże pojazdy z napędem 4×4 sprowadzane głównie z Japonii. Dla mieszkańców Gabonu SUV stał się symbolem sukcesu i jest już ważniejszy niż własny dom.

źródło: http://www.flickr.com/photos/landrovermena/
źródło: http://www.flickr.com/photos/landrovermena/

W Afryce szczególnie popularne wydają się auta używane,  co wynika z wysokiego opodatkowania nowych modeli. Dużo luksusowych pojazdów używanych znajduje swoją drogę do Afryki z Europy, USA czy Bliskiego Wschodu. Pomimo największej popularności aut terenowych do Afryki trafiają także samochody sportowe jak Lamborghini, Ferrari czy Maserati.

Wzrastająca liczba bardzo drogich aut to silny dowód na rosnące bogactwo w Afryce, kontrastuje jednak w dalszym ciągu z ogromnym problemem wszechobecnej biedy i ubóstwa. Afrykański Bank Rozwoju oszacował populację klasy średniej na 300 milionów w roku 2011.

Liczba miliarderów z kontynentu afrykańskiego wynosi już 55,  jednak szacuje się, iż w rzeczywistości jest ich więcej, gdyż wielu nie chce ujawniać prawdy o swoim bogactwie.

źródło: omanobserver.om