Cztery przepowiednie technologiczne na rok 2014

Międzynarodowa firma Pyramid Research opublikowała raport na temat globalnych trendów technologicznych i przewidywań na rok 2014 a jednym z analizowanych regionów była Afryka.

Raport zatytułowany “Pyramid Research Predictions 2014: Global and Regional Trends in the Information, Communications and Technology Industry”  opracowany został przez zespół analityków i konsultantów firmy, których wnioski pochodzą z analizy faktów i trendów technologicznych w regionie. Pyramid Research oczekuje, iż rok 2014 będzie rokiem transformacji.

Oto główne trendy dla Afryki i Bliskiego Wschodu na rok 2014 opracowane na podstawie raportu przez ITWeb Africa:

1. Do końca roku 2014 jeden na trzech użytkowników telefonii komórkowej korzystać będzie z sieci 3G bądź jeszcze bardziej zaawansowanej technologii. Oprócz tego kontynuowana będzie modernizacja infrastruktury telekomunikacyjnej a liczba użytkowników LTE w regionie wzrośnie o 300% i przekroczy liczbę 10 milionów.

2. Aktywność na rynku fuzji i przejęć (M&A) będzie zyskiwała na sile jako rezultat wzrostu znaczenia operatorów regionalnych i ich przewagi nad mniejszymi firmami. Według raportu mniejsi operatorzy działający na rynkach afrykańskich nie wytrzymają konkurencji głównie pod względem inwestycji infrastrukturalnych przez co będą musieli oni  pogodzić się utratą rynku na rzecz lepiej rozwiniętej konkurencji. Raport zaznaczył, iż wszystkie rynki z więcej niż czterema operatorami telefonii komórkowej będą podatne na przejęcia. Zaliczyć do nich można kraje ze środkowej i wschodniej Afryki (m.in. Tanzania, Uganda czy Kenia) a także z Afryki zachodniej (m.in. Gana czy Nigeria).

źródło: http://www.flickr.com/photos/whiteafrican
źródło: http://www.flickr.com/photos/whiteafrican

3. Oczekuje się, że w roku 2014 pięć nowych krajów z kontynentu wprowadzi technologię LTE. Póki co z LTE można korzystać w Angoli, RPA, Namibii, na Mauritiusie, Tanzanii, Nigerii i Zimbabwe. Jeśli taka wizja się sprawdzi w Afryce będzie już 15 krajów dostarczających klientom możliwość użytkowania tej nowoczesnej technologii.

4. Analiza dotychczasowych informacji rynkowych wskazuje, iż wysoce prawdopodobne jest, że do Afryki w tym roku wejdzie Netflix. Wnioski takie płyną z doniesień, iż firma już od jakiegoś czasu prowadzi rozmowy z południowoafrykańskim operatorem Telekom.

źródło: itwebafrica.com