Bourse de Tunis

Tunezja – państwo arabskie leżące w Afryce Północnej, nad Morzem Śródziemnym, pomiędzy Egiptem a Algierią. Od lat często odwiedzany przez tysiące Polaków w okresie wakacyjnym. Stolicą państwa jest Tunis. Język oficjalny to arabski i francuski.

Jednostka monetarna 1 dinar tunezyjski = 1000 milimów .
Obecnie kraj zamieszkuje ok. 10 mln ludzi a gęstość zaludnienia to ok. 60 osób/ km²

Gospodarka Tunezji oparta jest głównie na rolnictwie i górnictwie. Użytki rolne stanowią 48% powierzchni. Uprawia się: pszenicę, jęczmień, oliwki, winorośl, buraki cukrowe, drzewa cytrusowe, warzywa (pomidory). Hoduje się bydło, owcy, kozy a także wielbłądy. Rybołówstwo opiera się głównie na połowie tuńczyka, makreli, sardynek.  Głównymi surowcami w Tunezji  są ropa naftowa, gaz ziemny, fosforyty, ruda żelaza, cynk, ołów.

Rozwinięty jest także przemysł spożywczy (olejarnie, winiarnie), włókienniczy, rafineryjny, chemiczny, metalowy, cementowy, papierniczy. Liczne są zakłady rzemieślnicze produkujące tkaniny, dywany, biżuterię, ceramikę, meble. Kraj znaczną część dochodów czerpie także z turystyki.

Water Show at the Lac de Tunis, źródło: http://www.flickr.com/photos/tunisia_photos
Water Show at the Lac de Tunis, źródło: http://www.flickr.com/photos/tunisia_photos

Historia giełdy papierów wartościowych w Tunezji (Bourse de Tunis) http://www.bvmt.com.tn/ sięga lat 60 –tych XX w., chociaż  właściwy jest rozwój przypada na początku lat 90-tych kiedy zaczęto gruntownie modernizować i liberalizować gospodarkę.

Obecnie giełda jest całkowicie sprywatyzowana a udziały w niej mają  firmy brokerskie działające w Tunezji, które  utworzyły Market Guarantee Fund, który w razie upadłości firmy  gwarantuje wypłacalność dla wierzycieli. Od 1996 r. handel na Bourse de Tunis jest całkowicie elektroniczny.

Sesje giełdowe odbywają się w dni robocze od 9.30 do 14.05 a w okresie Ramadanu od 8.30 do 12.10.

Główny indeks Bourse de Tunis to TUNINDEX. Podstawowe statystyki dotyczące sesji giełdowej znajdują się tutaj:

http://www.bvmt.com.tn/EN/quotes/?view=indicators

Obcokrajowcy (dot. to zarówno osób fizycznych i prawnych) mają pewne ograniczenia dotyczące udziału w akcjonariacie spółek tunezyjskich. Po pierwsze nie mogą oni nabywać akcji firm, których główną działalnością jest handel. Po drugie udział w spółkach, których działalność podlega koncesji ze strony rządu tunezyjskiego ( np. banki, browary, spółki surowcowe) nie może przekraczać 49,9 % akcji. Każdorazowo firma brokerska przedstawia listę firm, których te ograniczenia dotyczą.

Chociaż w Tunezji działa obecnie kilkanaście firm maklerskich http://www.bvmt.com.tn/EN/brokers/?view=list  (pełna lista firm), które prowadzą serwisy w języku arabskim, francuskim i angielskim to godnym polecenia wydaje się być  AXIS Capital Bourse : www.axiscapital.com.tn oraz Finance & Investment in North Africa www.finacorp.net.

Firmy te  na naszą prośbę wysyłają na za pośrednictwem Internetu lub tradycyjnej poczty zestaw dokumentów do wypełnienia i podpisania. Niezbędna będzie także będzie poświadczona notarialnie kopia paszportu i przetłumaczone na język francuski lub angielski   zaświadczenie z banku potwierdzające nasz  adres zamieszkania.

W AXIS Capital Bourse informacji na temat kont dla obcokrajowców udziela Pan  Mourad Baly (mourad.baly@axiscapital.com.tn), od którego możemy uzyskać wszystkie interesujące nas informacje.

Radosław Kułajewicz