Jacob Zuma na temat reformy rolnej

Prezydent RPA Jacob Zuma podał więcej szczegółów dotyczących planowanej od dawna reformy rolnej w swoim przemówieniu na zjeździe  African Farmers’ Association of South Africa (Związku Rolników Afrykańskich Afryki Południowej) w dniu 22.10.2012 w Pretorii.

Nikt nie wie, w jaki sposób opracowano ten projekt, ale idea jest taka, że każdy powiat ustanawia  komisję reform, która wybierze 20% komercyjnych gruntów rolnych w danym regionie i da farmerom możliwość współpracy przy oddaniu gruntów dla czarnoskórych rolników .

Prezydent dodał, że “w ten sposób, grunty można znaleźć bez zniekształcania rynków”. Istotą jest to, że państwo odkupi ziemię od właścicieli płacąc 50% wartości rynkowej.  Różnica w cenie będzie wpłacona gotówką lub w naturze  z dotacji od rolników, którzy uczestniczą w tym procesie.

źródło: http://www.flickr.com/photos/findyourfeet

Brzmi to dumnie biorąc pod uwagę, że prezydent, który odkąd objął urząd w 2007, nie opracował spójnej i znaczącej propozycji polityki dotyczącej poprawy warunków życia najuboższych obywateli, zmniejszenia bezrobocia i nierówności społeczno-ekonomicznych.