Wspólnota Wschodnioafrykańska rośnie najszybciej na świecie

Ekonomie krajów Wspólnoty Wschodnioafrykańskiej urosły więcej niż 5% w zeszłym roku. Daje im to miejsce w światowej czołówce pod względem wzrostu gospodarczego.

” Średni wzrost większy niż 5% jest naprawdę imponujący w świecie zdominowanym przez problemy gospodarcze, kryzys czy wręcz kurczenie się gospodarek “ powiedział duński minister współpracy i rozwoju, Christian Friss Bach.

” Mam nadzieję, że zabiorę ze sobą do Europy kilka ważnych wskazówek.” dodał podczas forum organizowanego przez TradeMark East Africa (TMEA) w hotelu Southern Sun w Nairobi.

Sekretarz generalny Wspólnoty Wschodnioafrykańskiej, Richard Sezibera, powiedział, że porównanie 5% wzrostu w Afryce Wschodniej  ze średnią światową na poziomie 3% daje duże powody do satysfakcji.

Dodał, że Wspólnota Wschodnioafrykańska potwierdza swój potencjał wzrostowy. Wierzy również w to, że nadchodzący okres zdominowany będzie przez wzrost gospodarczy w Afryce, której najbardziej stabilnym obszarem będzie właśnie Afryka Wschodnia. Przypomniał jednak, że okres prosperity musi zostać wykorzystany głównie przez tubylców, w przeciwnym razie zyski będą czerpać inni.

źródło: http://www.flickr.com/photos/72906133@N00

Minister Bach dodał, że pomimo, iż Wspólnota Wschonioafrykańska jest najmłodszym tworem tego typu w Afryce, jest już najbardziej zaawansowaną wspólnotą na tym kontynencie.

” Jako mała gospodarka Dania czerpie wiele benefitów ze swojej przynależności do Unii Europejskiej już od ponad 25 lat. Wierzę, że Afryka Wschodnia może uzyskać podobne korzyści jeśli wspólny rynek stanie się rzeczywistością.” dodał Bach.

Wspólnota Wschonioafrykańska to rynek 133 milonów ludzi. Wspólny rynek to mniejsze koszty transakcyjne, łatwiejsza dystrybucja towarów, tworzenie dóbr i usług a także wzmożona konkurencja sprawiająca, że sektor prywatny staje się coraz bardziej nowoczesny i efektywny.

źródło: africareview.com