RPA stawia na turystykę

Turystyka RPA doczekała się wreszcie własnego ministerstwa i nowej strategii rozwoju. Sektor turystyki zaczyna zajmować centralne miejsce w rozwoju ekonomii kraju i stwarzaniu nowych miejsc pracy.

Najnowszy plan rozbudowy sektora turystycznego Republiki Południowej Afryki został opublikowany w czerwcu 2011 roku. Stało się to po 18 miesiącach pracy komisji dzięki dyskusji pomiędzy sektorem prywatnym, urzędami miejskimi, różnymi departamentami rządowymi, uniwersytetami, ekspertami od turystyki i opinią społeczną. Razem uzyskano około 37 tysięcy sugestii. W chwili obecnej prowincje używają ich jako wytycznych do opracowania własnych strategii: Gauteng, Kwa Zulu-Natal i Zachodnia Prowincja Przylądkowa okazały się najbardziej zorganizowane i ukończyły już etap planowania.

Co nowego w turystyce?

Stawia się wiele na partnerstwo publiczno prywatne i więcej uwagi kieruje się na małe i średnie przedsiębiorstwa. Powstały plany na zwiększenie ilości miejsc pracy dla młodzieży poprzez organizowanie kursów. Najważniejsze, że nowa strategia zakłada, że turystyka stawać się będzie powoli najważniejszym źródłem dochodu kraju. W 2009 roku zysk  z turystyki wyniósł 8% PKB, czyli więcej niż ze sprzedaży złota.

źródło: http://www.flickr.com/photos/celso

Minister Marthinus van Schalkwyk powiedział że plan rozwoju sektora turystycznego stanie się wkrótce podstawą ekonomii Republiki Południowej Afryki. Celem rządu jest umieszczenie RPA w pierwszej dwudziestce najpopularniejszych miejsc na świecie do roku 2020 poprzez rozbudowę infrastruktury, reklamę i efektywne zarządzanie. Założeniem do 2020 roku jest 15 milionów zagranicznych turystów rocznie, co zwiększy dochody z ZAR189,4 miliardów do ZAR499 miliardów z dodatkowymi 225 tysiącami miejsc pracy.

Marthinus van Schalkwyk dobrze zdaje sobie sprawę z potencjału lokalnej turystyki oraz promocji kultury podróżowania wśród młodzieży. Około 14,6 miliona obywateli RPA podróżowało w ubiegłym roku lokalnymi liniami lotniczymi 30 milionów razy, czyniąc wewnętrzną turystykę największym filarem tej gałęzi. Inwestowanie w ten sektor staje się ważne jako uniezależnienie od globalnych problemów.

RPA dołączyła do związku wschodzących rynków zwanego w skrócie Brics (Brazylia, Rosja, Indie, Chiny, South Africa) dzięki czemu zyska wielu turystów z partnerskich krajów. Mówimy tutaj o astronomicznych liczbach: ilość turystów wyjeżdżających z Brazylii wynosi ponad 5,4 miliona rocznie, ponad 35 milionów z Rosji, ponad 12 milionów z Indii i ponad 31 milionów z Chin.

RPA wygląda najlepiej w turystyce biznesowej poprzez organizację zebrań, konferencji, targów i wystaw. Planuje się organizację 200 międzynarodowych konferencji w ciągu najbliższych 5 lat skupiających 300 tysięcy delegatów przynosząc dochód ponad ZAR1,6 miliarda.

Zadaniem National Convention Bureau będzie koordynacja i organizacja międzynarodowych konferencji. NCB będzie podległa bezpośrednio pod Ministerstwo Turystyki i zacznie działać od początku przyszłego roku finansowego, czyli od marca 2012 roku.

Dodatkowym interesującym faktem jest to, że odnotowano 15,1% wzrost liczby turystów w 2010 roku w porównaniu z rokiem 2009, czyli przybyło ponad osiem milionów turystów w porównaniu z siedmioma milionami w roku poprzednim.

Dane z United Nations World Tourism Organisation mówią, że globalny wzrost liczby turystów wyniósł 6,7% w 2010 roku. Oczywiście w RPA odbyły się Mistrzostwa Świata w Piłce Nożnej, ale zdaniem analityków rządowych wzrost ten będzie utrzymany w kolejnych latach dzięki ogromnemu sukcesowi organizacyjnemu jaki odniósł ten kraj.