Oferta pomocy ANC dla Roberta Mugabe

Afrykański Kongres Narodowy (ANC), centrolewicowa partia rządząca RPA od 1994 jest silnie krytykowana za obietnice wsparcia partii ZANU-PF należącej do prezydenta Roberta Mugabe w nadchodzących wyborach w Zimbabwe.

Sekretarz Generalny ANC – Gwede Mantanshe potwierdził swoje poparcie dla partii prezydenta Mugabe na dopiero co zakończonej Narodowej Konferencji ZANU-PF w drugim co do wielkości mieście Zimbabwe – Bulawayo. Dodał że ANC jest gotowa służyć radą i pomocą dla ZANU- PF by zapewnić sobie zwycięstwo w wyborach. Stosunki między obydwoma partiami od dawna są “przesiąknięte krwią”.

“Chcemy pomóc  w zwycięstwie w nadchodzących wyborach”, powiedział Gwede Mantanshe.

Opozycyjne partie Democratic Alliance i Inkatha Freedom Part ostro się sprzeciwiły, mówiąc, że pożałowania jest warta ranga Prezydenta RPA – Jacoba Zumy w mediacjach nad rozwiązaniem kryzysu w Harare. Rzecznik partii Democratic Alliance – Stevens Mokgalapa jest zdania że pozycja ANC rzuca cień wątpliwości co do bezstronności prezydenta Zumy.

Rzecznik Douglas Mwonzora z opozycyjnej partii Movement for Democratic Change przewodzonej przez Premiera Morgan Tsvangirai powiedział, że zachowanie ANC może wskazywać na początki regionalnego imperializmu.

źródło: http://www.flickr.com/photos/calico182

“Wielu polityków i biznesmenów z Republiki Południowej Afryki będzie czerpać wielkie zyski przez utrzymanie Zimbabwe w zastoju”, dodał Mwonzora.

Jorum Gumbo z ZANU-PF powiedział, że więzi między jego partią i ANC nie mogą być zapomniane ani usunięte.

“Jeśli ANC ma dać ZANU-PF wskazówki, jak przeprowadzić wybory i jak członkowie ZANU-PF powinni zachowywać się podczas wyborów tak, żeby wybory były wiarygodne, co jest w tym złego?” zapytał Gumbo.

“To jest więź, którą dzielimy przez ruchy wyzwoleńcze, bo byliśmy razem w okopach” dodał.

Doradca Prezydenta Zumy, Lindiwe Zulu, rzecznik południowoafrykańskiej komisji pracującej w Harare, powiedziała że pozycja ANC nie ma nic wspólnego z rolą mediatora Prezydenta Zumy.