BAYEDE! – królewska marka rodem z RPA

Od czasów wielkiego Króla Czaka Zulu, poddani oddawali cześć swojemu władcy okrzykiem Bayede, oznaczającym niech żyje król. Ostatnio okrzyk Bayede! zyskał dodatkowe znaczenie i związany jest z tworzeniem nowych miejsc pracy przy ogromnym wsparciu Jego Królewskiej Wysokości Goodwill Zwelithini KaBhekuzulu i Jej Królewskiej Wysokość Królowej Mantfombi Zulu. Marka Bayede! powstała we współpracy z wiodącymi producentami wysokiej jakości produktów w RPA.

BAYEDE! zajmuje się również dystrybucją wybranych artykułów i artefaktów reprezentujących szeroki wachlarz krajów afrykańskich. Wspólnym mianownikiem dla wszystkich produktów jest jakość, oryginalność i możliwość tworzenia nowych miejsc pracy. Szeroka gama wyrobów powstaje głównie przy współpracy z lokalnymi wspólnotami i działającymi już projektami społecznymi. Te unikalne wyroby można zakupić w BAYEDE! Boutique w Eikendal Wine Farm przy drodze R44, między Stellenbosch i Somerset West.

źródło: http://www.bayede.co.za/wine.html

Historia powstania tej inicjatywy jest tak samo interesująca jak oferowane wyroby. Nawiązała się dziwna i zarazem fascynująca współpraca między parą szwajcarskich filantropów, parą białych Afrykańczyków i królewskim domostwem Bayede!, w Prowincji Przylądkowej Zachodniej na farmie Eikendal, niedaleko Stellenbosch. To właśnie tutaj Król Goodwill Zwelithini został zaproszony w 2008 roku przez właściciela Hansjuerg Saager i jego żonę Francesca w celu stworzenia marki produktów noszących pieczęć królewską. W dziedzinie dystrybucji i reklamy do współpracy dołączyła para biznesmenów z Paarl, Ben i Antoinette Vermooten. W ten sposób powstała pierwsza królewska marka składająca się z trzech gatunków wina opatrzonych królewskim herbem.

W trzy lata później Bayede! powiększyło gamę swoich produktów o wysokiej jakości tkaniny, ubrania, ornamenty paciorkowe, biżuterię i wyroby skórzane. Markowa restauracja i punkt detalicznej sprzedaży w Eikendal promowały inicjatywę hasłem „Our intention is to develop the Royal Signature as a mark of excellence and exclusivity throughout South Africa and beyond” (Naszym zamiarem jest stworzenie Marki Królewskiej, jako znaku doskonałości i wyłączności w całej Republice Południowej Afryki i poza nią).

„Bayede! jest ekskluzywną marką, pochodzącą z ziemi afrykańskiej. Naszą misją jest rozwijanie marki przez co będziemy stwarzać nowe miejsca pracy dla utalentowanych Afrykańczyków produkujących wysokiej jakości wyroby”, wyjaśniła dyrektorka, Antoinette Vermooten.

Było to pragnienie do uczczenia lokalnej sztuki i stworzenia zauważalnej ilość miejsc pracy, wspomaganej przez Króla Goodwill Zwelithini i Królową Mantfombi. „Nasz kraj ma za dużo nędzy i zmarnowanych talentów. Jeśli jestem w stanie pomóc ludziom w znalezieniu pracy i rozwoju ich umiejętności i to ma stać się dziedzictwem to robię to z przyjemnością. Naprawdę, mam nadzieję że Bayede! stanie się naszym dziedzictwem”, wyjaśnił monarcha.

 Międzynarodowe Zainteresowanie

Z powodu intensywnego badania rynku i przygotowań nowych produktów koniecznych do powstania luksusowej marki początkowa faza zajęła dużo czasu. Lokalny dystrybutor Wetherlys rozpoczął dystrybucję pościeli i naczyń stołowych do 32 sklepów na terenie RPA. Podróż promocyjna do Chin zaowocowała zamówieniem jednego kontenera win Bayede!. Brytyjski gigant Harrods też zainteresowany jest marką Bayede!, zamówienie jest w trakcie negocjacji.