“Zielone” lotniska w RPA

Republika Południowej Afryki ogłosiła, że pracuje nad planem przejścia na zasilanie energią słoneczną czterech lotnisk w kraju.

Instytucja zarządzająca lotniskami w RPA (ACSA) poinformowała, że do projektu zakwalifikowały się następujące lotniska: Tambo International, Bloemfontein, Kimberley i Upington. Według rzecznika ACSA, Solomona Makgale,  instalacje pozyskujące energię elektryczną ze słońca powinny wspólnie dawać 20 MW energii. Dodał także, że krok w kierunku dywersyfikacji źródeł zasilania jest niezbędny w obliczu kryzysu energetycznego jakiego doświadcza kraj.

Wstępne badanie wpływu inwestycji zostało zakończone w kwietniu. ACSA musi jeszcze poczekać na zatwierdzenie projektu przez odpowiednie instytucje państwowe np. Departament Energii.

źródło: http://www.flickr.com/photos/joc67

RPA poczyniła duże kroki na drodze ku rozwojowi energii odnawialnej. Na mocy porozumienia Zielona Ekonomia, które zostało zawarte pomiędzy rządem i środowiskami biznesowymi, państwo zobowiązało się do osiągnięcia produkcji energii odnawialnej na poziomie 3 725 MW do roku 2016.

W celu osiągnięcia tego poziomu w ciągu najbliższych 5 lat na projekty inwestycyjne zostanie przeznaczone 2,8 miliarda dolarów a kolejne 375 milionów dolarów będzie dostępne dla producentów zielonych produktów i komponentów.

źródło: africareview.com