Nairobi Stock Exchange najgorszą giełdą w Afryce

Nairobi Stock Exchange (NSE) była najgorszą giełdą w sierpniu w gronie najważniejszych 16 giełd papierów wartościowych na kontynencie afrykańskim.

Indeks NSE20, który jest najważniejszym wskaźnikiem w Kenii, stracił 7,74 % w sierpniu, w ślad za Nigeria All Share Index, który stracił 7,72% i Egypt-EGX30, który skurczył się o 6,89%.

Inwestorzy na NSE stracili szacunkowo 1,1 miliarda dolarów w samym sierpniu. W tym okresie  kapitalizacja rynkowa spadła do 10,2 miliarda dolarów (stan na 31 sierpnia).

Dyrektor zarządzający Renaissance Capital Kenia Patrick Mweheire powiedział, że niepewność wśród inwestorów wynikała ze słabnącego szylinga kenijskiego, wzrostu inflacji i stóp procentowych w kraju, co w rezultacie spowodowało spadki w Nairobii.

 

Nairobi
źródło: http://www.flickr.com/photos/44222307@N00

“Stopy procentowe są znacznie wyższe niż oczekiwali inwestorzy”, powiedział Mweheire, który dodał, że rynki afrykańskie reagują na odmienne czynniki, co sprawia, że bardzo trudo porównać je między sobą.

Najwyższe stopy zwrotu spośród porównywanych giełd zanotował parkiet w Namibii, który wzrósł w sierpniu o 5,85%, na drugim miejscu uplasowała się giełda w Tunisie: 1,34%,  podczas gdy Tanzania-All Share był na zielono o 0,39%.

Edward Gitahi, manager inwestycyjny i szef analiz w PineBridge Investments, powiedział, że rynki afrykańskie dotknięte zostały również przez kłopoty krajów europejskich oraz widmo recesji w Stanach Zjednoczonych.

źródło: africareview.com