Nowa waluta dzieli Sudan ponownie

Mniej niż miesiąc po podziale największego kraju w Afryce, ekonomiczna rozgrywka nad wykupieniem starej waluty zagraża kruchym gospodarkom nowych państw.

Sudan Południowy, który odłączył się od północy 9go lipca, wprowadził nową walutę w połowie zeszłego miesiąca. W ślad za nim podążyła tydzień później część północna.

Stary Funt Sudański jest nadal w obiegu w Sudanie Południowym a jego ilość szacuje się na 2 miliardy dolarów. Juba jest zaniepokojona, że nielegalne już banknoty zalewają jej gospodarkę.

Kartum z drugiej strony zaznacza, że nie weźmie udziału w wykupie swojej waluty od południowego sąsiada.

” Po wprowadzeniu nowej waluty uzgodniliśmy, że będziemy używać Funta Sudańskiego przez okres od 6 do 9 miesięcy jako legalnego środka płatniczego, jednak gdy przepisy miały wejść w życie doszło do nieporozumień z Kartum dotyczących wykupu starej waluty.” – powiedział Korenilius Koryom – v-ce prezes banku centralnego.

źródło: http://www.enoughproject.org/

” Pomimo faktu, że wcześniej płaciliśmy dochodami z ropy za Funta Sudańskiego, teraz Kartum nie chce odkupić swoich pieniędzy.” dodał.

Sudan Południowy ostatecznie ogłosił nową waltuę Sudanu jako nielegalną co zakończyło się tym samym posunięciem ze strony Kartum.

“Kartum podjęło decyzję, że podróżujący posiadający przy sobie Funta Sudańskiego (zarówno nowego jak i starego), zostaną go pozbawieni na lotnisku.” ostrzegł Koryom.

źródło: africareview.com