Ropa płynie z niezależnego Sudanu Południowego

Południowy Sudan eksportuje pierwsze statki z ropą naftową z Port Sudan pomimo braku końcowych postanowień rozmów z Sudanem Północnym dotyczących podziału zysków.

“Sprzedaliśmy już ropę zaplanowaną na lipiec.” powiedział Lual Deng, były minister w Rządzie Jedności Narodowej Sudanu. Deng, który opuścił Kartum i powrócił do Juby krótko przed ogłoszeniem niepodległości Sudanu Południowego 9-go Lipca, dodał, że 1 milion baryłek ropy Dar Blend został sprzedany do Chinaoil, firmy-córki chińskiego państwowego giganta CNPC, który jest największym inwestorem w przemysł wydobywczy Sudanu. ” To znak współpracy, że północ pozwoliła na sprzedaż ropy. Jestem z tego dumny.” zaznaczył Deng

Kilka tygodni przed formalnym oddzieleniem się Sudanu Południowego, prezydent Sudanu Omar al-Bashir powiedział, że Kartum zablokuje nowemu państwu możliwość użytkowania rurociągu i terminal eksportowy, jeżeli nie dojdzie do porozumienia stron jeszcze przed podziałem kraju.

 

ropa
źródło: http://www.flickr.com/photos/jonathanw100

Około 80% ropy Sudanu z 470 000 baryłek dziennie jest obecnie wydobywane w Sudanie Południowym, jednak obie strony muszą jeszcze osiągnąć porozumienie dotyczące podziału zysków oraz warunków użytkowania rurociągów.

Deng powiedział, że rozmowy prowadzone w stolicy Etiopii powinny zakończyć się “tak szybko jak to możliwe”.

źródło: africareview.com