Bank Światowy tworzy fundusz dla Sudanu Południowego

Republika Południowego Sudanu będzie musiała się zmierzyć z wieloma wyzwaniami ekonomicznymi, które albo postawią na nogi, albo jeszcze bardziej pogrążą ten nowy afrykański kraj, powiedział przedstawiciel Banku Światowego.

Startując z czystym kontem rząd tego kraju będzie musiał  wdrożyć nowe instytucje, które byłyby w stanie pokierować polityką monetarną i fiskalną. W rezultacie może to opóźnić drogę kraju ku pełnej niezależności, tak bardzo oczekiwanej przez świętujących mieszkańców.

“Jesteśmy świadomi wielu wyzwań stojących przed Sudanem Południowym a także konieczności stworzenia silnych instytucji zarządzających” – powiedział w Nairobi Ian Bannon , dyrektor Banku Światowego odpowiedzialny za Sudan.

Bannon zaznaczył, że Bank Światowy założył fundusz opiewający na 75 milionów dolarów, który spożytkowany zostanie na ochronę zdrowia, rozwój infrastruktury i walkę z bezrobociem w tym najmłodszym państwie na świecie.

Juba
źródło: http://www.spiegel.de

“Środki te będą dostępne dla kraju w ciągu pierwszych kilku miesięcy niepodległości” – dodał Bannon.

Sudan Południowy aplikował już o członkostwo w strukturach Banku Światowego i oczekuje się, że zgoda zostanie ratyfikowana w przeciągu sześciu miesięcy. Gdy tylko to się stanie kraj będzie uprawniony do dodatkowej pomocy z Banku jak i jego agencji.

źródło: africareview.com