Wal-Mart dostaje zielone światło

Instytucje nadzorujące nieuczciwą konkurencję w Republice Południowej Afryki wyraziły zgodę na przejęcie przez Wal-Mart sieci sklepów Massmart. Cała transakcja ma opiewać na 2,4 miliarda dolarów. Zgoda wiąże się jednak z wywiązaniem się przez Wal-Mart z dodatkowych postanowień takich jak  brak możliwości zwolnień pracowników przez dwa lata od transakcji. Co więcej Wal-Mart zobowiązał się do stworzenia programu wspierającego lokalnych dostawców.

Oferta przejęcia 51% udziałów przez Wal-Mart jest postrzegana jako próba generalna przed napływem znaczących inwestycji zagranicznych do RPA. Rozmowy dotyczące transakcji nie odbyły się jednak bez problemów. Wal-Mart na jednym z etapów negocjacji zagroził, że wycofa się z rozmów, gdy zostaną nałożone określone limity zakupów u lokalnych dostawców.

 

Wal-Mart
źródło: http://www.flickr.com/photos/gammaman

” Cieszymy się, że władze rozpoznały potrzebę naszej inwestycji oraz korzyści jakie przyniesie ona na dla rynku południowoafrykańskiego. ” – powiedział prezes Wal-Mart Doug McMillon.

Massmart jest właścicielem dziwięciu sieci sklepów posiadając 288 placówek w 14 krajach afrykańskich.

Pomimo pozytywnej decyzji związki zawodowe wraz z trzema rządowymi departamentami wyraziły sprzeciw, argumentując go dużym zagrożeniem ze strony światowego giganta dla lokalnych przedsiębiorców.

źródło: africareview.com