Japonia nie zapomina o Afryce

Minister Spraw Zagranicznych Japonii Takeaki Matsumoto powiedział, że jego kraj dotknięty katastrofami wzmocni współpracę z Afryką. Oświadczenie to miało miejsce na spotkaniu dotyczącym rozwoju z ministrami afrykańskimi w Dakarze.

Minister Matsumoto podkreślił, iż pomimo nieszczęść, które nawiedziły jego kraj w ostatnim czasie Japonia solidaryzuje się z Afryką i wyraża silną chęć współpracy. Kraj Kwitnącej Wiśni cały czas walczy ze skutkami katastrofy z 11go marca, nie zapomina jednak o sprawach o dużym znaczeniu rozwojowym.

Spotkanie w Dakarze jest kontynuacją planu rozpoczętego podczas Międzynarodowej Konferencji na temat rozwoju  w Afryce (TICAD), która miała miejsce w Tokio w 2008 roku i podczas której Japonia zobowiązała się do podwojenia pomocy dla Afryki do 1,8 miliarda dolarów do roku 2012.

Tokio
Tokio; źródło: http://www.flickr.com/photos/http2007

Premier Senegalu Souleymane Ndiaye powiedział, że decyzja o kontynuacji spotkań TICAD ze strony Japonii pomimo trudnej sytuacji we własnym kraju jest wyrazem determinacji oraz dotrzymywania obietnic złożonych wcześniej. Podczas dwudniowego spotkania ministrowie krajów afrykańskich mają na celu ocenić skalę postępu poczynionego od czasu ostatniego spotkania oraz omówić bieżące wyzwania dotyczące wzrostu gospodarczego, pokoju na kontynencie, bezpieczeństwa oraz zmian klimatycznych.

źródło: africareview.com